Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Profesor Ryszard Karczykowski w odwiedzinach na rodzinnym Zatorzu

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Sławny tenor, Honorowy Obywatel Tczewa - Ryszard Karczykowski odwiedził rodzinne Zatorze. Podczas sentymentalnego spotkania z tczewianami odsłonięta został pamiątkowa tablica na ścianie domu przy ulicy Kruczej 18, w którym profesor spędził dzieciństwo.

Ten Gość był szczególnie witany w rodzinnym Tczewie. Tenor, Honorowy Obywatel Tczewa Ryszard Karczykowski rozsławił rodzinne miasto nie tylko w Polsce, ale i na światowych scenach.

Wizyta artysty była okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Kruczej 18, gdzie profesor spędził dzieciństwo. Najbardziej wzruszające było jednak spotkanie blisko 80-letniego profesora z rodziną, dawnymi sąsiadami, kolegami z tamtych czasów. Wspomnieniom i rozmowom nie było końca. Nie obyło się bez łez wzruszenia, zwłaszcza gdy prof. Karczykowski przestąpił progi swojego dawnego mieszkania serdecznie witany przez obecnych lokatorów. Była też okazja do przespacerowania się ulicami Zatorza, zwłaszcza, że część z nich została już wyremontowana w ramach projektu rewitalizacji dofinansowanego z funduszy unijnych.

- Są mieszkańcy, z których Tczew może być szczególnie dumny - mówił Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - Wśród nich jest prof. Ryszard Karczykowski – dzisiaj wybitny tenor, słynny artysta występujący na scenach w kraju i za granicą, nauczyciel kolejnych pokoleń muzyków, a kiedyś - chłopak z Kozen. Ten właśnie chłopak z Kozen, z kolejarskiej rodziny, którego dzieciństwo przypadło na bardzo trudny wojenny i powojenny czas, udowodnił, jak własną pracą, uporem i talentem można trafić na szczyt. Chciałbym, aby tablica, którą dzisiaj odsłoniliśmy, była nie tylko pamiątką czasów, które Pan Profesor spędził w Tczewie, ale też świadectwem, że warto walczyć o marzenia.

Prof. Ryszard Karczykowski przybył do Tczewa wraz z małżonką Elżbietą. Artysta odwiedził groby rodziców i z wielką radością obejrzał po latach swoje miasto. Bardzo często podkreślał wielkie zmiany, które zaszły w Tczewie podkreślając wielokrotnie, że Tczew jest pięknym, zadbanym miastem. Profesor gościł, m.in. w Fabryce Sztuk, na os. Górki, obejrzał tereny nad Wisłą.

Przypomnijmy, Ryszard Karczykowski to legenda polskiej opery. Jest absolwentem uczelni muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, był solistą nie tylko w polskich teatrach operowych, ale także m. in. w Lipsku, Dreźnie, Frankfurcie nad Menem, Covent Garden w Londynie, Staatsoper oraz Volksoper w Wiedniu, Deutsche Oper w Berlinie.

Dokonania sławnego tczewianina doceniono już przed 5 laty, kiedy to sala widowiskowa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie została nazwana imieniem prof. Ryszarda Karczykowskiego.

Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia było spotkanie z mieszkańcami w Centrum Kultury i Sztuki. Ciekawą rozmowę z profesorem przeprowadził Krzysztof Dąbrowski. Profesor wspominał dzieciństwo i lata szkolne spędzone w Tczewie, rodziców, którzy wpoili mu najważniejsze wartości moralne, mówił o karierze artystycznej, o współczesnej kulturze i muzyce. Wieczór zakończył się występem Przemka Radziszewskiego w operowym repertuarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto