Tczew. Przetarg na budowę Centrum Pomocy Rodzinie - będzie schronienie dla dotkniętych przemocą

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
UM Tczew
W Tczewie ogłoszony został przetarg na budowę Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Podgórnej 8. Ośrodek ma być gotowy w ciągu 2 lat. Obiekt będzie pełnił funkcję tymczasowego, bezpłatnego schronienia dla osób doświadczających przemocy. Obecnie na terenie całego powiatu nie ma takiego miejsca, gdzie rodziny doświadczające przemocy mogłyby znaleźć schronienie.

Obecnie w powiecie nie ma ośrodka, w którym osoby dotknięte przemocą mogłyby znaleźć schronienie. To ma się zmienić w ciągu dwóch lat.

- Założenie jest takie, by obiekt pełnił funkcję tymczasowego, bezpłatnego schronienia dla osób doświadczających przemocy - mówi Mirosław Pobłocki, prezydenta Tczewa. - W tym celu w kamienicy zostaną zaaranżowane pomieszczenia dla dwóch rodzin wymagających pomocy. Dodatkowo powstanie pomieszczenie do prowadzenie wsparcia przez psychologa czy pracownika socjalnego.

Czas realizacji tego przedsięwzięcia, to 425 dni od podpisania umowy. Termin składania ofert mija 11 sierpnia br.
- Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu pn. „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - dodaje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu.

A jak sytuacja wygląda "okiem" fachowców z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie. Sprawami przemocy zajmuje się Wydział Interwencji Kryzysowej, świadczy pomoc psychologiczną, terapeutyczną oraz prawną. Jak podkreśla Katarzyna Wróbel, dyr. PCPR, podejmowane działania mają charakter interwencyjny, profilaktyczny, konsultacyjny, a także terapeutyczny. Realizowane przez ośrodek zadania wpisują się, między innymi w założenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020.

W okresie od stycznia do czerwca 2020r. w ramach działań dotyczących przeciwdziałania przemocy przeprowadzono:
- 21 konsultacji psychologicznych oraz w ramach pierwszego kontaktu dla osób doznających przemocy . W tym 15 osób z Tczewa i 6 osób z pozostałych gmin powiatu tczewskiego
- 3 konsultacje w ramach pierwszego kontaktu dla świadków przemocy z terenu miasta Tczewa
- dodatkowo w ramach programu oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie uczestniczyło 6 osób.

Wydział Interwencji Kryzysowej w ramach swojej działalności oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną w szerokim zakresie, porady prawne z zakresu prawa rodzinnego (rozwody, separacje, alimenty, władza rodzicielska, adopcja), prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, spraw lokatorskich terapię indywidualną, terapię małżeńską, program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie, spotkania profilaktyczne z młodzieżą szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych o tematyce dostosowanej do zgłaszanych potrzeb, grupę edukacyjna dla rodziców z problemami wychowawczymi, grupę rozwoju osobistego. Proponujemy rozmowę z pracownikiem pierwszego kontaktu (telefoniczną lub osobistą) mającą na celu rozpoznanie sytuacji kryzysowej i stworzenie programu pomocy. Następnie osoba kierowana jest do pracy indywidualnej, grupowej lub innej wskazanej przez nas instytucji.

- W przypadku osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, wymagających wsparcia całodobowego, kierujemy je do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Rusocinie - wyjaśnia pani dyrektor.

O skali problemu więcej może powiedzieć policja. To tam trafia większość zdarzeń dotyczących przemocy. Tylko w tym roku założono około 100 nowych "niebieskich kart".
- W całym powiecie w okresie od stycznia do lipca założono 110 "niebieskich kart" - mówi asp. Anna Kinder z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - W samym Tczewie to 70 nowych kart, pozostałe dotyczą pozostałych gmin powiatu.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie