MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Psychologowie i pedagodzy pojawią się na ulicach miasta

(KAP)
Być może na ulicach Tczewa już niedługo pojawią się streetworkerzy, czyli uliczni psychologowie. To pomysł na rozwiązanie problemów z dziećmi i młodzieżą, która sama nie potrafi znaleźć dla siebie ciekawych i ...

Być może na ulicach Tczewa już niedługo pojawią się streetworkerzy, czyli uliczni psychologowie. To pomysł na rozwiązanie problemów z dziećmi i młodzieżą, która sama nie potrafi znaleźć dla siebie ciekawych i pożytecznych form spędzania czasu wolnego. Pomysł chce wprowadzić w czyn Magdalena Grabowska, pedagog, mediator ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i Rozwoju Regionalnego w Tczewie.

Problem z zachowaniem młodych ludzi dotyczy głównie terenów oddalonych od centrum miasta. Na przykład teren w pobliżu ul. Koziej, gdzie niedawno oddano nowe domy, już zaczyna straszyć przechodniów.
- Ale ja nie winię za ten stan tylko tych młodych ludzi - mówi Stanisław Rowiński z Tczewa. - Przecież dla nich nie ma nic ciekawego. Co oni mają robić? To z nudy po prostu.
Podobnego zdania jest Magdalena Grabowska. - Czy ktoś w ogóle poszedł do tej młodzieży, porozmawiał z nią, zapytał co by chciała robić - wylicza pani Magda. - Myślę, że nie, a szkoda, bo są organizacje, stowarzyszenia, które mają w swoich statutach takie działania.
Pani Magda uważa, że w takich przypadkach nie wystarczy wysłać zaproszenia na spotkanie, bo albo nikt go nie przeczyta, a nawet jak przeczyta, to i tak nie przyjdzie. - Do tej młodzieży trzeba pójść samemu - przekonuje młoda kobieta. - Rozmawiać z nimi na ich terenie. Zobaczyć, jak żyją, co ich cieszy, co martwi. Tu najskuteczniejsi będą streetworkerzy. Istnieje możliwość pozyskania pieniędzy na ten cel z Fundacji dla Polski i będziemy się o nie starać.
Realizacja tego pomysłu uzależniona jest od dobrej współpracy z miastem. M. Grabowska spotka się już niedługo z prezydentem Tczewa, by omówić szczegóły projektu.

• Kim są?

Streetwork w dosłownym tłumaczeniu to praca na ulicy. Jest to specyficzna metoda mająca na celu dotarcie do konkretnej grupy odbiorców poprzez bezpośrednie spotkania w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych. Streetwork jest formą pracy socjalnej polegającą na zajęciu się podopiecznymi w ich środowisku. W Polsce metodą streetworkingu zajmuje się niewiele organizacji, ale już dostrzeżono ogromne korzyści wynikające ze specyfiki tej metody.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto