Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Tczewscy działacze "Solidarności" prezentują swoje pamiątki

Józef M. Ziółkowski
Na wystawie swoje pamiątki prezentują m.in. od lewej Helena Kordek, Mieczysław Śliwka, Kondrad Gajewski i Andrzej Zieliński
Na wystawie swoje pamiątki prezentują m.in. od lewej Helena Kordek, Mieczysław Śliwka, Kondrad Gajewski i Andrzej Zieliński
W tczewskim oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej czynna jest wystawa pamiątek udostępnionych przez tczewskich działaczy "Solidarności". Zbiory prezentują Mieczysław Śliwka, Andrzej Zieliński, Konrad Gajewski i ...

W tczewskim oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej czynna jest wystawa pamiątek udostępnionych przez tczewskich działaczy "Solidarności". Zbiory prezentują Mieczysław Śliwka, Andrzej Zieliński, Konrad Gajewski i inni.

- Wystawa jest zorganizowana z myślą o młodym pokoleniu - mówi Hanna Pacholska, kierownik tczewskiego oddziału Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku.
Najciekawszym zbiorem są pamiątki pochodzące z lipcowego strajku w 1980 r. w Fabryce Przekładni Samochodowych Polmo w Tczewie. Są tam oryginalne biało-czerwone opaski strajkowe i flaga. Pokazano też wydawnictwa "Solidarności", drukowane w Polmo w latach 1981-1982.
Można oglądać zdjęcia z sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Statut Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Bogaty jest też zbiór książek wydawanych w drugim obiegu, w stanie wojennym.
- W Tczewie ich kolporterami był Jerzy Wojda i Jan Kulas - powiedział Mieczysław Śliwka. - Kupowaliśmy je ze zbiórek pieniędzy.
Niektóre są zniszczone od czytania. Między innymi "zaczytana" jest "Rosja i Zachód" Aleksandra Zimowiewa.

Andrzej Zieliński, nauczyciel udostępnił swoją przepustkę nr 9 i materiały ze strajku okupacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, w listopadzie 1980 roku.
- Pamiętam tamte czasy - powiedział Zbigniew Bulczak, lekarz. - W nocy, gdy wprowadzano stan wojenny ostrzegłem przed internowaniem Ryszarda Graczyka i Romana Gałkowskiego.
W gablotach są unikalne wielkanocne karty świąteczne, wydawane przez tczewską "Solidarność" oraz teksty modlitw czytanych na mszach św. za Ojczyznę w kościele św. Józefa przez ks. Henryka Karolewskiego w latach 1986-1989.
Są też pamiątki bardzo osobiste. Jest nim zapewne różaniec wykonany z chleba przez Zdzisława Stachowicza, w 1982 roku w Zakładzie Karnym w Potulicach. Także zaświadczenie zwolnienia z więzienia. Konrad Gajewski pokazał pamiątki z internowania od 13 grudnia 1981 r. do 6 lutego 1982 r., w Strzebielinku koło Wejherowa. W dokumencie decyzji o internowaniu napisano, że Gajewski podejmował działania o skutkach anarchizujących życie społeczne.
Wystawa czynna jest w bibliotece do 14 grudnia, w poniedziałki, wtorki i piątki w godz. 12-18, w środy w godz. 9-15.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tczew. Tczewscy działacze "Solidarności" prezentują swoje pamiątki - Tczew Nasze Miasto

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto