Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Tu urodził się słynny odkrywca

Józef M. Ziółkowski
Ireneusz Dunajski zawiesił tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Forsterowi.
Ireneusz Dunajski zawiesił tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Forsterowi.
Jan Reinhold Forster, tczewianin - słynny podróżnik i odkrywca - ma w Tczewie w końcu tablicę upamiętniającą jego czyny. Nie jest to jednak zasługa władz, ale mieszkańca Tczewa.

Jan Reinhold Forster, tczewianin - słynny podróżnik i odkrywca - ma w Tczewie w końcu tablicę upamiętniającą jego czyny. Nie jest to jednak zasługa władz, ale mieszkańca Tczewa.
Ireneusz Dunajski zdenerwował się na wieloletnie debaty na temat umieszczenia tablicy Forstera na budynku przy pl. Hallera w Tczewie. Zaprojektował, wykonał, zawiesił i odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą słynnego tczewianina urodzonego w 1729 roku. Odbyło się to w Tczewie w 277 rocznicę urodzin Forstera.

- Tczew ma piękną historię, którą trzeba wypromować - powiedział nam Ireneusz Dunajski.
Dwa lata minęły od wydania książki prof. Stanisława Mrozka "Tczewski Genius Loci", w której domagał się on upamiętnienia Forstera. O potrzebie umieszczenia tablicy pisał także Roman Landowski. Dopominaliśmy się także i my w naszej akcji „Cudze chwalicie - swego nie znacie.” Urzędnicy miejscy milczeli na ten temat.
- W ubiegłym roku wydałem "Kalendarz Tczewa" i ze sprzedaży każdego egzemplarza, na wykonanie tablicy, przeznaczyłem złotówkę - dodaje Dunajski. - Nie jest to tablica marzeń, ale ma ona przypominać ludziom, że w Tczewie urodził się słynny człowiek, którego podziwia świat.
Jeśli władze Tczewa uznają, że należy trwale upamiętnić Forstera mogą to zrobić umieszczając tablicę z brązu. Na tablicy wykonanej przez Dunajskiego, oprócz informacji i portretu Forstera, umieszczono rycinę odkrytej przez niego rośliny i statki, którymi opływał ziemski glob.

• Podróżnik i kaznodzieja

Jan Reinhold Forster urodził się 22 października 1729 roku w Tczewie. Uczęszczał do łacińskiej szkoły. Uczył się w gimnazjum w Berlinie i studiował w Halle teologię, języki obce i nauki przyrodnicze. Mając 22 lata został kaznodzieją w Mokrym Dworze, koło Gdańska. Miał siedmioro dzieci. Caryca Katarzyna zaprosiła go do Rosji, aby wykonał pomiar rzeki Wołgi. Mając 37 lat udał się do Anglii, gdzie został profesorem nauk przyrodniczych. W 1772 roku uczestniczył w wyprawie Jamesa Cooka m.in. do Nowej Zelandii. Zmarł 9 grudnia 1798 roku, w wieku 69 lat, w Halle. W Tczewie miał już pamiątkową tablicę, która w 1945 roku zginęła.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto