Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. W Centrum Kultury i Sztuki odbyły się przesłuchania do II Konkursu Wokalnego im. St. Jopka

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
„Mazowsze” łowiło muzyczne talenty w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie. W Centrum Kultury i Sztuki odbyły się przesłuchania dla zainteresowanych mieszkańców województwa pomorskiego. W jury oceniającym występy był, m.in. Zbigniew Kułagowski z biura konkursowego. Najlepsi: Adam Kordowski, Zuzanna Pałaszewska i Marta Burdynowicz, awansowali do drugiego etapu, który rozstrzygnie konkurs już w siedzibie Mazowsza.

Wprawdzie konkurs nie jest naborem, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że niektórzy z laureatów konkursu dzisiaj są członkami zespołu i występują na scenach całego świata. Dla zwycięzców każdej z czterech kategorii wiekowych (najstarsza to 26 plus), będą nagrody pieniężne, ale przede wszystkim galowy występ z "Mazowszem".

Przypomnijmy, konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych.

- Szkoda, że w Tczewie do przesłuchań zgłosili się chętni jedynie w trzech z czterech kategorii - mów Zbigniew Kułagowski. - Zabrakło uczestników w wieku 20-25 lat. Repertuar zespołu Mazowsze jest bardzo trudny, ale ci, którzy się zgłosili, świetnie sobie z nim poradzili. Reprezentacja Pomorskiego będzie godna, acz niepełna. W innych regionach zgłosiło się więcej osób.

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach i odwiedzenie grobów patrona Konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli „Mazowsza” - Miry i Tadeusza Sygietyńskich.

Konkurs wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, która odbył, by ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem, po repatriacji, w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd, poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu wokalnego imieniem Stanisława Jopka było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto