Tczew. W mistrzostwach miasta walczyli ratownicy

Uczestnicy mistrzostw rywalizację rozpoczęli od rzutów rzutką ratowniczą piłkową. Na zdjęciu tczewianin Paweł Fabich, który w tej konkurencji posłał rzutkę na odległość 16 m, co było 11 rezultatem wśród 28 startujących. W klasyfikacji generalnej Fabich uplasował się na piątym miejscu.

Kryta pływalnia i boiska do siatkówki plażowej Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji były arenami otwartych mistrzostw miasta w ratownictwie wodnym. W imprezie rywalizowało 28 zawodników. Z miejscowymi walczyli ratownicy ze Szczytna, Malborka i Skarszew.

Celem mistrzostw było nie tylko wyłonienie najlepszych ratowników i doskonalenie ich umiejętności, ale także popularyzacja ratownictwa wodnego wśród społeczeństwa, propagowanie zasad bezpiecznej kąpieli i integracja środowiska ratowników - powiedział Mariusz Krupa, naczelnik zawodów.
Impreza rozpoczęła się na piaszczystych boiskach przy kompleksie odkrytych basenów. Uczestnicy mistrzostw rozpoczęli tam rywalizację w pierwszej z konkurencji: rzutami rzutką ratowniczą piłkową. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów w krytej pływalni, już w wodzie ratownicy walczyli w kolejnych konkurencjach: 200 m z przeszkodami, holowaniu manekina na dystansie 50 m oraz pływaniu pod wodą na czas na odległość 25 m. Rywalizację zakończył widowiskowy tzw. wyścig australijski. Podczas niego zawodnicy pływali w poprzek basenu i po drodze pokonywali pod wodą trzy zawieszone liny torowe. Każdy z nich po wyjściu na brzeg musiał przyjąć wyprostowaną postawę twarzą do niecki basenu. Ostatni w każdej serii odpadał ze współzawodnictwa, aż do wyłonienia zwycięzcy. Najlepszy w tej konkurencji okazał się tczewianin Tadeusz Gołembiewski. On też został mistrzem Tczewa, jako że oprócz wyścigu australijskiego wygrał też konkurencje 200 m z przeszkodami i rzut rzutką, w holowaniu manekina był drugi, a w pływaniu na czas trzeci. Wicemistrzem został Marcin Mykowski, a trzecie miejsce zajął Mariusz Marut (obaj też z Tczewa). Drużynowo pierwszą lokatę zajął Tczew Gołębiewski Swimming Team, który oprócz Tadeusza Gołembiewskiego reprezentowali Marcin Mykowski i Andrzej Gołembiewski.
Po rozegraniu wszystkich konkurencji najlepsi drużynowo i indywidualnie, którzy łącznie uzyskali największe ilości przyznawanych punktów w poszczególnych konkurencjach, zostali uhonorowani pucharami i dyplomami.
Organizatorami imprezy były tczewskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Urząd Miasta oraz Urząd Miasta Malborka i malborskie WOPR. Patronat nad imprezą sprawowali prezydent i starosta tczewski.