Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Zbadaj swoje płuca

Małgorzata Mykowska
Pielęgniarka Barbara Kąkol przygotowuje do badania Irenę Czirson.
Pielęgniarka Barbara Kąkol przygotowuje do badania Irenę Czirson.
Do końca listopada tczewianie mogą korzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. Pozwalają one poznać stan płuc pacjenta i ewentualnie wykryć już we wczesnym stadium przewlekłą chorobę obturacyjną płuc określaną także ...

Do końca listopada tczewianie mogą korzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. Pozwalają one poznać stan płuc pacjenta i ewentualnie wykryć już we wczesnym stadium przewlekłą chorobę obturacyjną płuc określaną także jako przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma. Dzisiaj, po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Przewlekłą Chorobę Obturacyjną Płuc.

- Badania są adresowane przede wszystkim do osób palących papierosy, ale nie tylko - tłumaczy Wiesław Andrzejewski, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc z przychodni przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie. - Choroba dotyka także biernych palaczy oraz osoby, które z racji wykonywanego zawodu pracują w pyle, dymie. Choroba powoduje skutki nieodwracalne, ale zaprzestanie palenia sprawia, że się nie nasila.
Można ją bardzo łatwo rozpoznać, nawet we wczesnym stadium wykonując badanie spirometryczne. Badanie to mierzy sprawność płuc. Jest bezbolesne, trwa około 5 minut, polega na oddychaniu do specjalnego aparatu, który nazywa się spirometr.

- Badanie jest połączone z konsultacją specjalistyczną - mówi Wiesław Andrzejewski. - Czasami stan chorego wymaga dodatkowych badań, leczenia opóźniającego wystąpienie choroby lub jej zatrzymania zanim dojdzie do powikłań. Takim powikłaniem może być uszkodzenie serca, niewydolność oddechowa.

• Tylko nie pal

Szacuje się, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi w Polsce około 2 milionów osób. Co roku z tego powodu umiera 15 tys. Polaków. Jest to czwarta główna przyczyna zgonów w naszym kraju. Choroba jest spowodowana paleniem papierosów. Rozedma zaczyna się wkrótce po rozpoczęciu przez człowieka palenia papierosów, czyli około 20-25 roku życia. Dym tytoniowy niszczy płuca powoli, ale nieubłaganie. Chory kaszle, ale nie uznaje kaszlu za chorobę. Dopiero po 20-30 latach zaczyna odczuwać zadyszkę podczas biegu lub wchodzenia po schodach. Zgłasza się do lekarza, otrzymuje leki, które niestety nie mogą przywrócić zdrowia a tylko łagodzą objawy choroby. Zadyszka nasila się z roku na rok. Chory staje się inwalidą płucnym. najprostsze czynności - chodzenie, mycie się, jedzenie, powodują duszności.
Aby ograniczyć rozmiary choroby wprowadzono w Polsce Narodowy Program Wczesnego Rozpoznawania i Profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jest on realizowany w 8 spośród 16 województw, ponieważ nie wszystkie kasy chorych podjęły się jego finansowania. Wśród zbadanych dotychczas 60 tys. osób co piąta miała cechy POChP.

• Kiedy na badania

Bezpłatne badania spirometryczne wykonywane są w przychodni specjalistycznej przy ul. Wojska Polskiego 5 w Tczewie. Rejestrować się można telefonicznie pod nr. 777-68-58. Poradnia czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8-14 oraz we wtorki i czwartki w godz. 11.30-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto