Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczewska drogówka zatrzymała do kontroli pojazd, którego kierująca miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
KPP Tczew
Wczoraj tczewska drogówka zatrzymała do kontroli pojazd, którego kierująca miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Powtórzone policyjne badanie alkomatem wskazało wynik rosnący. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.

5 października br. przed godziną 11 policjanci z tczewskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej toyotę.

- Funkcjonariusze podejrzewali, że kierująca 45-latka może być pod wpływem alkoholu. Kobietę doprowadzono do jednostki Policji, gdzie sprawdzono trzeźwość mieszkanki Tczewa. Policyjne badanie alkomatem pokazało, że kierująca ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kolejne badanie trzeźwości wykazało wynik rosnący. Funkcjonariusze zatrzymali kobiecie prawo jazdy - mówi st. post. Katarzyna Ożóg.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominamy, że celem działań funkcjonariuszy jest wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu i stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym.

Czy każda jazda w stanie nietrzeźwości jest karalna?

Niezależnie od tego, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, nigdy nie powinniśmy prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości. Trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie oraz innych uczestników ruchu. Nie tylko kierowca jest wtedy w niebezpieczeństwie, ale też inni kierujący i piesi.

- W Polsce nie jest dozwolona jazda po pijanemu. Kary, które są nakładane, nieco się różnią w zależności od tego, jaka jest ilość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. W Polsce rozróżnia się dwie sytuacje. Pierwsza z nich to stan po spożyciu alkoholu, kiedy ilość alkoholu we krwi wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila. To przekłada się na 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. Stan po użyciu alkoholu nie jest przestępstwem, ale wykroczeniem według art. 87 kodeksu wykroczeń - mówi oficer prasowy tczewskiej policji.

Druga sytuacja to stan nietrzeźwości, kiedy stężenie wynosi więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. To powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. W tej sytuacji w polskim prawie są przewidziane kary za jazdę pod wpływem alkoholu i wcale nie są one przyjemne. To przestępstwo, według art 178a kodeksu karnego.

Jazda po alkoholu - kary

- Jazda pod wpływem alkoholu jest karalna i zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi zakaz prowadzenia pojazdów (utrata prawa jazdy) od 6 miesięcy nawet do 3 lat, grzywna do 5000 złotych lub areszt na 30 dni, a także 10 punktów karnych. Konieczne jest postępowanie sądowe, gdzie ostatecznie kierowca dowie się, jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest mu wymierzona - mówi st. post. Katarzyna Ożóg - Trzeba liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania, które jest nie tylko niedozwolone, ale także skrajnie niebezpieczne. Jazda w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków o podobnym działaniu jest niedozwolona. W związku z tym może być nałożona grzywna, kara więzienia do 2 lat lub ograniczenie wolności, które polega na wykonywaniu prac społecznych lub potrącenia wynagrodzenia.

Wśród kar jest również zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat, grzywna do 60 000 złotych, a także 10 punktów karnych. Nie da się podać jednoznacznej kwoty, którą trzeba zapłacić, ponieważ jest to zależne od sytuacji majątkowej i indywidualnych przesłanek na rozprawie sądowej. Co więcej, kara za jazdę po pijanemu może być także nałożona dodatkowo w pracy, jeśli wiąże się ona z prowadzeniem samochodu. Pracodawca ma prawo wręczyć tzw. dyscyplinarkę, na podstawie informacji z sądu. Surowe kary są też przewidziane dla osób, które wcześniej były notowane i prowadziły samochód pod wpływem alkoholu.

Jaka kara za jazdę po pijanemu i spowodowanie wypadku?

Wyroki za jazdę po pijanemu i spowodowanie wypadku drogowego są bardzo poważne. Grozi za to więzienie od 2 do 12 lat, w zależności od tego, czy obyło się bez ofiar śmiertelnych.W sytuacji, kiedy inni uczestnicy ruchu odniosą obrażenia, ale nie ma ofiar, grozi do 4,5 roku kary więzienia, zakaz prowadzenia samochodu od 3 do 15 lat, a także grzywna do 60 tysięcy złotych.Jeśli w wyniku wypadku doszło do uszczerbku na zdrowiu i śmierci, bezdyskusyjnie zostaje odebrane prawo jazdy dożywotnio, a także kierowcy grozi więzienie do 12 lat. Kwota grzywny pozostaje bez zmian, do 60 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto