Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pelplinie oraz konferencja popularnonaukowa "Powrót Pelplina do Polski" ZDJĘCIA

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pelplinie oraz konferencja popularnonaukowa "Powrót Pelplina do Polski", to kolejne elementy tegorocznych obchodów związanych z 100. rocznicą powrotu stolicy biskupiej w granice odrodzonej Ojczyzny. Obradom przysłuchiwał się, m.in. biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Dariusz Okroj. Warto podkreślić, że rok 2020 w gminie ogłoszony został - Rokiem 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.

Konferencja popularnonaukowa, jaką zorganizowano w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie miała za cel przybliżyć historyczne wydarzenia, które doprowadziły do powrotu Pomorza i Pelplina do Polski. Zanim jednak prelegenci zabrali głos samorząd Pelplina uhonorował gości pamiątkowymi "znaczkami", które z okazji 100-lecia powrotu miasta do Polski przygotowała gmina. Znaczków jest jedynie 100 i każdy ma ręcznie naniesiony numer. To piękna pamiątka tej ważnej dla tożsamości mieszkańców rocznicy.

Tak piękna rocznica, to jednocześnie zobowiazanie do do dobrego świętowania - mówił ks. bp Dariusz Okroj. - Historia Pelplina, całego tego środowiska jest niezwykle interesująca nie tylko ze względu na teren, ale i ze względu na szczególny związek z kościołem.

Podczas uroczystości Stefa Kukowski, przeor Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, uhonorował samorząd Pelplina Medalem 100-lecia Niepodległości Polski.

Kiedy już zakończyły się oficjalne elementy sesji, głos zabrali historycy.
Krzysztof Korda, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, skupił się na okresie poprzedzającym powrót Polski na Pomorze, czyli na latach 1918-1920. Przypomniał o trudnościach Polaków podczas zaboru pruskiego. Podkreślił, jak ogromną rolę odegrał Józef Wybicki i "Mazurek Dąbrowskiego" w utrzymaniu polskości, nadziei na powrót Ojczyzny. Przypomniał również wyjątek z dziejów sąsiadów - Powstanie Starogardzkie z 1846 roku. Przywołał również postacie pelplińskich filomatów.

Z kolei Ryszard Szwoch, znawca dziejów Kociewia i Starogardu Gdańskiego skupił się na sytuacji Pelplina, jego mieszkańców w ostatnim okresie niewoli i pierwszych latach II RP.
Bogdan Badziong zajął się tematem legendy, a zapomniane osoby i wydarzenia okresu przełomu 1918-1922 w Pelplinie i okolicy.

- Generał Józef Haller stał się legendą, sztandarem niepodległości, ale jakże często zapominamy, o tych najbliższych nam osobach, stąd, działających na rzecz powrotu Pelplina, czy też szerzej Pomorza do Polski. Pamięć o tych zasłużonych osobach nie powinna zaginąć.

Przed nami jeszcze jeden punkt obchodów organizowanych w Pelplinie. To prawykonanie dzieła muzycznego pt. „Archetyp” fantazja na orkiestrę smyczkową w wykonaniu Orkiestry Progress pod dyrekcją Szymona Morusa, na jakie organizatorzy zapraszają 1 lutego 2020 r. godz. 17.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.
(wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki dostępne w Ośrodku Kultury w Pelplinie)

A potem - 8 lutego - Kociewski Bal Niepodległości na zamku w Gniewie. To zaledwie 2 dni przed Świętem Kociewia, które przypada 10 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto