Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości związane z 83. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę w gminie Tczew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Już po raz piąty - 16 września br. (w przeddzień uroczystości z okazji Dnia Sybiraka) władze samorządowe powiatu tczewskiego oraz gminy Tczew, przedstawiciele komendantów Powiatowej Komendy Policji oraz Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, dyrektorzy, nauczyciele oraz delegacje szkolne starszych klas szkół podstawowych funkcjonujących na terenie gminy Tczew (w tym Katolickiej Szkoły Podstawowej), stowarzyszenia oraz mieszkańcy gminy Tczew wzięli udział w Marszu Pamięci.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Zespół Wychowania i Kształcenia w Swarożynie zapoczątkował, w ramach edukacji patriotycznej, Marsz Pamięci - Pamiętamy o ofiarach Stalinizmu i Hitleryzmu, który od tej pory odbywa się corocznie 17 września - w Światowy Dzień Sybiraka, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku.

- Marsz wyruszył na wysokości Kompleksu Rokitki Park (naprzeciw komina GPEC) i zakończył się przy obelisku w Rokitach, upamiętniającym ofiary dwóch totalitaryzmów XX wieku: hitleryzmu i stalinizmu. Obelisk został wzniesiony z inicjatywy mieszkańców Rokitek, którzy w ten sposób zapragnęli uczcić pamięć swoich sąsiadów, członków rodzin, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny lub zostali poddani terroryzmowi obu najeźdźców - przekazali pracownicy UG Tczew - Pod przewodnictwem księdza Proboszcza Parafii Świętej Trójcy w Lubiszewie Krzysztofa Niemczyka odmówiono modlitwę w intencji ofiar obu totalitaryzmów oraz pokoju w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

W uroczystościach brała również udział Anna Ciewiertnia - dyrektor Tczewskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Wartę honorową pełniły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Miłobądzu i Zespołu Kształcenia i Wychowania w Swarożynie. Tegorocznym prelegentem był Przemysław Zachulski, reprezentujący dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Atak Armii Czerwonej na Polskę

83 lata temu - 17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Natomiast polska ludność cywilna bardzo licznie została zesłana na wschód ZSRR. Data 17 września ma szczególne znaczenie dla środowiska Sybiraków - Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku - ma na celu upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę i jej strasznych konsekwencji dla wysiedlonej ludności polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto