Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku społecznicy rozmawiali o Muzeum Mostów Tczewskich

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Deklaracją o współpracy zaowocowało spotkanie przedstawicieli Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu oraz inicjatorów akcji #MostTczewskiJakWesterplatte z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karolem Nawrockim oraz wicedyrektorem ds. naukowych tej placówki muzealnej dr. hab. Grzegorzem Berendtem. Zapadły pierwsze, na razie wstępne, ustalenia.

Spotkanie miało na celu zainicjowanie współpracy na linii społecznicy - Muzeum II Wojny Światowej dotyczącej utworzenia planowanej filii o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. I taki jest efekt rozmów. Warto przypomnieć, że jednym z celów petycji, która trafiła, m.in. do Prezydenta RP, Premiera oraz szefów odpowiednich ministerstw było właśnie utworzenie filii Muzeum II Wojny Światowej w odbudowanych portalach i wieżach Mostu Tczewskiego.

Łukasz Brządkowski ze SKOMu w rozmowie z władzami muzeum podkreślił, że Stowarzyszenie Dawny Tczew oraz Ruch Inicjatyw Społecznych Tczewa dysponują materiałami archiwalnymi dotyczącymi Mostu Tczewskiego, jak zdjęcia, pamiątki, czy wspomnienia. Ta informacja zainteresowała i dyrektora Karola Nawrockiego i dr. hab. Grzegorza Berendta.
- Czy macie Państwo zlokalizowane miejsca, gdzie z różnych powodów, nie udało się wam pozyskać archiwalia dotyczące Mostu Tczewskiego – dopytywał Grzegorz Berendt.
Takim wskazaniem były, m.in. archiwa niemieckie w Berlinie.

- Bardzo ważne przy planowaniu przestrzeni wystawy, jaką planujemy stworzyć jest wypełnienie jej odpowiednią treścią - mówi Karol Nawrocki. - Utworzenie Muzeum Mostów Tczewskich rozważamy od kilku miesięcy, chociaż medialnie nie było to nagłośnione. Nieco zaskoczył nas pan Rafał Trzaskowski (kandydat na prezydenta Polski) oraz Małgorzata Chmiel (posłanka Koalicji Obywatelskiej) poparciem dla specustawy, bo jak podkreślano było to rozwiązanie niedobre dla Westerplatte. Moim zdaniem, w przypadku mostu specustawa nie jest potrzebna, bo i państwo i starosta tczewski chcą przekazać Most Tczewski Skarbowi Państwa.

Karol Nawrocki wyjaśnił, że już przed kilkoma miesiącami resort pytał, czy Muzeum II Wojny Światowej byłoby zainteresowane utworzeniem pod swoimi auspicjami Muzeum Mostów Tczewskich. - Mieliśmy przygotować wstępny scenariusz powołania takiej placówki – mówi dyr. Nawrocki.

- Chociaż państwo o tym nie wiedzieliście, to mieliście w nas swojego sojusznika w dążeniu do powołania oddziału muzeum w Tczewie. Zastrzegłem jedynie w rozmowach, że my się nie znamy na drogach i to jest rzecz, w którą musiałoby się zaangażować starostwo.

Władze muzeum podkreśliły, że muzealnicy mogliby wejść do portalu dopiero po zakończeniu odbudowy Mostu Tczewskiego. Dyrekcja muzeum jest zainteresowana wizyta studyjną w już odbudowanym przyczółku, aby ocenić „swoim okiem” możliwości zagospodarowania przestrzeni pod potrzeby placówki muzealnej.

Dyrektor Nawrocki pytał również o aktualny stan w temacie polemiki SKOMu i starosty tczewskiego z pomorskim konserwatorem zabytków dotyczącym demontowanych przęseł ESTB. Społecznicy wyjaśnili, że po uchyleniu decyzji konserwatora przez Generalną Konserwator sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia i czekamy na nową decyzję.

Grzegorz Berendt interesował się, czy społecznicy dokonywali już nagrań relacji tczewian opowiadających o wybuchu II wojny w Tczewie, jak to wyglądało.

- Mamy dział filmowy z profesjonalnymi kamerzystami, dźwiękowcami i moglibyśmy zająć się nagraniem takich wspomnień, to chyba jest już ten czas żeby zacząć współpracę choćby właśnie w tym zakresie. Moglibyśmy wspólnie stworzyć takie notacje w oparciu o wasze kontakty, informacje.

- Na razie jesteśmy jeszcze mocno zaangażowani w Westerplatte, ale chcemy też organizacyjnie, merytorycznie i finansowo rozpocząć działania zmierzające do powołania filii muzeum w Tczewie – podkreślił Karol Nawrocki.

- Cieszymy się, że cel ten (powstanie Muzeum Mostów Tczewskich) zostanie zrealizowany – mówi Łukasz Brządkowski ze SKOMu. - To było merytoryczne spotkanie.

W tym miejscu zwracamy się do naszych Czytelników. Jeśli ktoś z Państwa bliskich pamięta wybuch II Wojny Światowej w Tczewie i zechciałby się podzielić swoimi wspomnieniami z tych wydarzeń, z czasu okupacji, to prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 499 073 lub mailowo na adres: [email protected]

Dodajmy tylko, że wciąż czekamy na szczegóły planu rządowego dotyczącego sfinansowania odbudowy Mostu Tczewskiego. Dotychczas były to jedynie informacje przekazane parlamentarzystów PiS.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto