MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowej Zelandii kochają Kociewie!

Maciej Jędrzyński
Parada uliczna z udziałem pań z Polskiego Stowarzyszenia Genealogicznego w Nowej Zelandii.
Parada uliczna z udziałem pań z Polskiego Stowarzyszenia Genealogicznego w Nowej Zelandii.
Kawałek Kociewia na drugim końcu świata? Brzmi dosyć nierealnie, a jednak to prawda. W Nowej Zelandii osoby polskiego pochodzenia przygotowują się do zorganizowania stałej wystawy o historii pierwszych polskich ...

Kawałek Kociewia na drugim końcu świata? Brzmi dosyć nierealnie, a jednak to prawda. W Nowej Zelandii osoby polskiego pochodzenia przygotowują się do zorganizowania stałej wystawy o historii pierwszych polskich osadników z Kociewia. Na tym odległym od nas lądzie (dzieli nas 21 tys. km) Kociewiacy pojawili się w XIX stuleciu. Już za kilka dni do naszego regionu przyjedzie grupa Nowozelandczyków kociewskiego pochodzenia. Będzie to ich pierwsza, tak szeroko zakrojona wizyta.

Pani Cecylia pisze

Kontakty z Nowozelandczykami utrzymuje Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. Jedną z osób, która koresponduje z placówką jest Cecylia Kłobukowska. Pani Cecylia pochodzi z naszych stron i w Nowej Zelandii mieszka kilkanaście lat. Jest jednym z założycieli tamtejszej organizacji Polish Heritage of Otago and Southland Charitable Trust.
Settlers Muzeum w miejscowości Dunedin zwróciło się do organizacji z propozycją zorganizowania stałej ekspozycji o pierwszych polskich osadnikach z Kociewia.
- Wystawa ta nie tylko pokazywałaby ich losy w Nowej Zelandii, ale również Kociewie, z którego przybyli - czytamy w korespondencji elektronicznej pani Cecylii do Muzeum Ziemi Kociewskiej. - Byłaby to jedna z pierwszych stałych wystaw o polskich korzeniach w Nowej Zelandii. Jest to również bardzo dobra okazja do promocji Kociewia w Nowej Zelandii. Eksponaty przekazane z regionu kociewskiego, symbolizujące kraj przodków z połowy XIX wieku, mogą być w formie kopii zdjęć z tamtego okresu, kociewskiego stroju ludowego, czy rękodzielnictwa itp.

Strój jest drogi

Jak podkreśla pani Cecylia dzięki ekspozycji polskie osadnictwo wejdzie na stałe do historii pionierskiej Nowej Zelandii, obok osadnictwa szkockiego, irlandzkiego, walijskiego i innych.
Miejmy nadzieję, że goście z odległego lądu nie wyjadą od nas z pustymi rękoma. Niemniej już teraz wiadomo, że niektóre eksponaty będzie trudno pozyskać, gdy na przykład oryginalny cały strój kociewski, to wydatek w tysiącach złotych.
Pierwsza grupa polskich osadników przybyła do wybrzeży Nowej Zelandii w 1876 roku statkiem Fritz Reuter. Osiedlili się oni w okolicach Ingewood i zaczynali od pracy w rządowym projekcie budowania dróg i kolei oraz od karczowania dziewiczych lasów. Polacy wyemigrowali głównie z Kociewia i przyczyniali się do wzmocnienia lokalnego kościoła katolickiego.

Program pobytu

Pobyt nowozelandzkich Kociewiaków potrwał od 5 do 13 czerwca.
• 7 czerwca - spotkanie gości z Nowej Zelandii z członkami Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Skórczu, samorządem miasta Skórcz oraz przedstawicielami firmy Iglotex.
• 9 czerwca - spotkanie z władzami Starogardu Gdańskiego oraz powiatu starogardzkiego
• 10 czerwca - wizyta w Gdańsku, spotkanie z władzami województwa pomorskiego i miasta Gdańsk, podczas wystawy kociewskich twórców i artystów w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w ramach imprezy Smaki Kociewia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto