Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pelplinie powstał Miejski Punkt Elektroodpadów

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W Pelplinie przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 został ustawiony pierwszy w mieście Miejski Punkt Elektroodpadów.

Sorter do elektroodpadów został zakupiony i zamontowany w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja placu zabaw na Osiedlu Młodych w Pelplinie”, współfinansowanego ze środków przeciwdziałania Covid-19 - Tarcza 2.0. Montażem urządzenia zajęła się gminna spółka Pelkom.

- Wspólnymi siłami możemy sprawić, że gmina Pelplin będzie coraz bardziej ekologiczna. Niestety nie zawsze jest to możliwe bez odpowiednich narzędzi, stąd też jako samorząd zdecydowaliśmy się na postawienie pierwszego w naszym mieście sortera do elektroodpadów. Mam nadzieję, że już niedługo dołączą do niego inne tego typu urządzeniapowiedział burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła

Miejski Punkt Elektroodpadów to bardzo proste urządzenie w formie dużego, stalowego pojemnika umożliwianego zbiórkę elektroodpadów, i to od razu z podziałem na siedem rodzajów.

- Na urządzenie składa się bowiem siedem tub o pojemności 33 litry każda, do których wrzuca się poszczególne rodzaje e-odpadów: żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD, zużyte tonery itp. Sorter pozwala w szybki i wygodny sposób pozbyć się elektroodpadów bez potrzeby odwiedzania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) - przekazał UMiG Pelplin.

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do pojemnika razem z innymi odpadami, gdyż zawierają substancje trujące.

Należy je oddawać do specjalnych punktów takich jak ten w Pelplinie, skąd trafią do zakładów przetwarzania, gdzie poddawane są procesom odzysku i recyklingu. Uzyskane w ten sposób surowce są wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto