MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W setce najlepszych

(WŁA)
Główną inwestycją Skórcza w latach 2001-2002 była budowa oczyszczalni ścieków. Fot. Rafał Kosecki
Główną inwestycją Skórcza w latach 2001-2002 była budowa oczyszczalni ścieków. Fot. Rafał Kosecki
Skórcz, jako jedyna gmina powiatu starogardzkiego, znalazł się w gronie stu najlepszych gmin w Polsce, w rankingu Złotej Setki Samorządów, opublikowanym przez "Rzeczypospolitą", a przygotowywanym wspólnie z Centrum ...

Skórcz, jako jedyna gmina powiatu starogardzkiego, znalazł się w gronie stu najlepszych gmin w Polsce, w rankingu Złotej Setki Samorządów, opublikowanym przez "Rzeczypospolitą", a przygotowywanym wspólnie z Centrum Badań Regionalnych. Miasto z Kociewia znalazło się na 63 pozycji, wspólnie z siedmioma innymi gminami z województwa pomorskiego. Najwyżej uplasowało się Kosakowo (7), a następnie Ustka (19), Łeba (31), Krokowa (37), Dziemiany (74), Hel (79), Malbork (99). Osobno publikowano ranking powiatów grodzkich, w którym Sopot był szósty, Gdańsk dziewiąty, a Gdynia dwunasta.

Co roku więcej

W rankingu zdobywa się punkty za sumę inwestycji w ciągu trzech lat (2000-2002) w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dodatkowo wyliczany jest wysiłek inwestycyjny, czyli procent zainwestowanych dochodów gminy. W tym roku kryteria rozszerzono m.in. o aktywność społeczną, czyli frekwencję w wyborach samorządowych, liczbę organizacji pozarządowych i działalność bibliotek. Co było mocną stroną Skórcza? Przede wszystkim inwestycje. Nakłady inwestycyjne rosły z roku na rok. Dla przykładu w roku 2000 zainwestowano ponad 687 tys. złotych, co stanowiło 16,2 proc. ogólnych wydatków. W 2001 roku kwota na inwestycje wzrosła do 1,98 mln, co stanowiło już 34 proc. wszystkich wydatków. W 2002 roku inwestycje pochłonęły 3,710 tys. złotych, czyli aż 47 proc. wszystkich wydatków.

Spoza budżetu

Główną inwestycją Skórcza w klatach 2001-2002 była oczyszczalnia ścieków i kanalizacja sanitarna. W tych samych latach wybudowano zaplecze socjalne na stadionie miejskim. Nie zapomniano również o szkolnictwie.
W ubiegłych latach zrobiono wiele, jednak kredyty, choć niektóre były preferencyjne, trzeba spłacić. Ponieważ pieniędzy w budżecie miasta brakuje, trzeba wyciągać rękę po środki pozabudżetowe. W 2003 roku pozyskano z różnych źródeł, np. Urzędu Wojewódzkiego, czy budżetu powiatowego fundusze m.in. na rekultywację wysypiska, modernizację ul. Leśnej, czy na współprojektowanie układu komunikacyjnego w Skórczu.

Musimy spłacać

Tadeusz Zieliński
burmistrz Skórcza

- Jesteśmy zmuszeni jeszcze przez kilka lat spłacać kredyt. Mamy również jedne z najniższych podatków w powiecie starogardzkim. Dlatego moim zadaniem jest pozyskiwanie pieniędzy spoza naszego budżetu. Szansą będą fundusze z Unii Europejskiej. Przygotowujemy w tym celu potrzebną dokumentację i projekty. Jest to praca żmudna, niewidoczna gołym okiem, jednak bez odpowiedniego przygotowania nie mamy co liczyć na pieniądze.

Było warto

Alojzy Kosecki
poprzedni burmistrz Skórcza

- Warto było inwestować. Korzystaliśmy z dotacji i preferencyjnych pożyczek. Na przykład na remont stadionu udało się nam otrzymać 150 tys. złotych - pochodzących spoza budżetu. Gdybyśmy nie wybudowali oczyszczalni w tamtym okresie moglibyśmy jeszcze długo na nią czekać. Wydaje mi się, że naszego miasta nie będzie stać na taki wysiłek inwestycyjny w ciągu najbliższych lat, mimo że zaistnieje szansa pozyskania środków pomocowych z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto