Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tczewie ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie nie pod znakiem "Balladyny"

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Pomimo niesprzyjającej aury w sobotę - 05.09.2020 - na skwerze przy fontannie na tczewskich Suchostrzygach pojawili się fani polskiej literatury, by jak co roku posłuchać fragmentów dzieł wybitnych twórców. W całym kraju akcja Narodowe Czytanie odwoływała się do "Balladyny" Juliusza Słowackiego. W Tczewie czytaliśmy "Znaczy kapitan" Borchardta, a to dla podkreślenia jubileuszu 100-lecia Szkoły Morskiej, kolebki polskiego szkolnictwa morskiego.

W tym roku przypada 100. rocznica założenia w Tczewie pierwszej w historii Polski Szkoły Morskiej, działającej w latach 1920-1930. Pamięć o szkole, porcie rzeczno-morskim, żegludze na Wiśle jest nadal żywa i pozytywnie postrzegana przez mieszkańców, bo doprowadziła do rozwoju miasta, nadała mu wyjątkowe tradycje.

- Postanowiliśmy uczcić 100. rocznicę powołania Szkoły Morskiej czytaniem fragmentu opowieści Borchardta - mówią organizatorzy Narodowego Czytania w Tczewie.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Tczewie Krzysztof Korda, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych Roksana Gros, uczeń Zespołu Szkół Technicznych Jan Lutyński, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych Natalia Gołębiowska i nauczyciel historii Karol Apostołowicz reprezentujący II Liceum Ogólnokształcące przeczytali opowiadanie pt.: ”Wieża Świętojańska" z publikacji Karola Borchardta ”Znaczy Kapitan”.

To najlepsza i najpopularniejsza książka marynistyczna wydana w Polsce. Zaliczana jest do kanonu literatury polskiej XX wieku. Karol Olgierd Borchardt na kartach swego najważniejszego dzieła jest piewcą i kronikarzem pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Autor ukończył Szkołę Morską w Tczewie a w tym roku przypada setna rocznica jej założenia stąd też wybór lektury czytanej w dniu Narodowego Czytania.

Interpretatorzy w przejmujący sposób utworu oddali prawdziwe emocje jakie towarzyszyły uczniom płynącym na żaglowcu Lwów: radość, strach, nadzieję.

Na zakończenie spotkania odbył się Quiz wiedzy o mieszkańcach Tczewa, budowlach, miejscach ściśle związanych z tradycjami morskimi.

Warto przypomnieć, że „Kurs w świat ze Szkołą Morską” to jeden z elementów projektu „Czytelniczy rejs” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto