Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2022! Skąd się wzięło to święto? Jakie są tradycje z nim związane? Wreszcie co kupić ukochanej osobie?

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
pixabay
Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Żył on w starożytny Rzymie. Za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego zakazano młodym mężczyzną zawierania ślubów. Święty Walenty złamał zakaz, udzielając zakochanym potajemnie ślubów, za co został wtrącony do więzienia. W nim poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę strażnika, a później udzielił jej ślubu. Przez to został skazany na śmierć. Święty Walenty zostawił na pożegnanie list córce strażnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

Historia Walentynek
Tradycja walentynek wywodzi się od zwyczaju obchodzonego w starożytnym Rzymie. 14 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda, niezamężna kobieta wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali te kartki. Tą, którą wylosował, stawała się partnerką na zabawy, a bywało, że na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty.

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.

Przesądy walentynkowe
Święto miłości, podobnie jak listopadowe andrzejki, to doskonały czas na przewidywanie przyszłości, a dokładniej imienia wybranki/wybranka, ilości dzieci i innych ważnych kwestii dotyczących życia miłosnego. Jedną z wróżb walentynkowych jest skubanie płatków czerwonej róży. Przy odrywaniu każdego płatka należy wymieniać poszczególne uczucia (kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, nie czuje) myśląc o jednej, konkretnej osobie. W zależności od tego, jakie słowo padnie przy ostatnim płatku róży, takich uczuć należy się spodziewać od tej osoby. Kolejnym przesądem walentynkowym jest wróżenie z jabłka. Jest to niezwykle prosta wróżba, dedykowana w szczególności osobom, które już mają swojego wybranka serca. Wybrane jabłko należy przekroić na pół. Ilość znajdujących się wewnątrz pestek odpowiadać będzie liczbie dzieci w przyszłości.

Walentynki to doskonała okazja do obdarowywania ukochanej osoby prezentami. Wśród wielu pomysłów na prezent najczęściej znajdują się takie propozycję:
- bluzy dla niej i dla niego
- kubek z grawerem
- tacę śniadaniową
- koc z haftem
- skórzany portfel
- poduszka dekoracyjna

Zwyczaje i tradycje ze świata
W USA obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie musi to być koniecznie druga połówka. Może to być kolega, koleżanka, przyjaciel, szef, nauczyciel czy babcia. Najpopularniejszym prezentem są bombonierki w kształcie serca lub czerwone róże. Walentynki w Stanach mają bardzo komercyjny charakter.

W Wielkiej Brytanii dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów, śpiewając piosenki o miłości. Ich głównym motywem było hasło „Dzień dobry, Walenty”. Obecnie dużą popularnością cieszą się kartki z podobiznami Shakespearowskich kochanków, czyli Romea i Julii.

W Japonii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. W Walentynki obdarowują jedynie kobiety, a głównym prezentem są czekoladki.

We Francji Święto Zakochanych jest świętem narodowym i jest bardzo hucznie obchodzone. Zamiast czekoladek wysyła się bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru.

W Czechach święto to obchodzi się dwa razy w roku. Wtedy największe tłumy zakochanych możemy znaleźć na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, będące symbolem ich miłości.

Włosi znani ze swojej romantycznej natury bardzo hucznie świętują Walentynki. W Italii króluje czerwień. Panowie najczęściej wybierają czerwoną bieliznę dla swoich partnerek w prezencie, Panie decydują się na szerszy asortyment garderoby dla swoich partnerów.

W Malezji podobnie jak każde ważniejsze święto, Walentynki również mają bardzo zaskakującą formę. Tego dnia organizowany jest konkurs dla zakochanych, w którym są oni skuci kajdankami. Muszą oni wytrzymać ze sobą tydzień, aby wygrać i przede wszystkim udowodnić swoją miłość.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto