Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy projekt startuje w Gniewie! Nowy wymiar historii!

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Waldemar Kosiński/Studio Art F/X
Misja Zamek trwa! Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie realizuje projekt pn. „Misja Zamek – nowy wymiar historii”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do spotkań i wspomnień o wielkiej odbudowie zamku w Gniewie. To interesująca oferta dla mieszkańców, ale i cenna wiedza dla miłośników historii, którzy chętnie odwiedzają to urokliwe miasteczko.

Zamek jest nie tylko najokazalszym, ale i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Gniewu. Uchwałą Rady Miejskiej w Gniewie rok 2021 ustanowiony został Rokiem Zamku Gniewskiego. To w tym roku 20 lipca minęło 100 lat od wielkiego pożaru warowni.

- Projekt zakłada szereg działań mających na celu upamiętnienie odbudowy zamku gniewskiego - mówi burmistrz Maciej Czarnecki. - Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o ludziach, którzy uczestniczyli w zamkowej drodze od upadku do jego świetności, a także o ważnych wydarzeniach minionych lat.

- Zależy nam, by nasz projekt znacznie przyczynił się do ukazania lokalnej historii, jako cennego źródła wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych - Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. - Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie uda się, zwłaszcza w młodym pokoleniu, wzmocnić poczucie wspólnoty obywatelskiej i lokalnej tożsamości oraz poszanowanie dobra naszej Małej Ojczyzny.

Proponujemy mieszkańcom i turystom zupełnie nowe spojrzenie na historię, poprzez uruchomienie gry mobilnej, questów edukacyjno - historycznych oraz naukę tworzenia historycznych podcastów. Ponadto sięgamy także po tradycyjne sposoby przekazywania wiedzy. Już niedługo - podczas Festiwalu Historycznego VIVAT VASA zapraszamy na spacery historyczne, żywe lekcje historii na temat zrodzonego na zamku w Gniewie lokalnego odtwórstwa historycznego oraz premierę filmu edukacyjno - historycznego - kontynuuje dyrektor.

Trudno w tym miejscu nie przypomnieć roli, jaką odegrał we współczesnej odbudowie warowni Jarosław Struczyński, kasztelan gniewski, który wraz z grupą przyjaciół, nie tylko zainicjował przywrócenie zamku do świetności, ale i sam aktywnie w niej uczestniczył. Na "własnych barkach", a właściwie na taczkach grupa zapaleńców wywiozła wówczas zostało 4,5 tysiąca ton gruzu.

W ramach projektu, już na najbliższy weekend (7-8.08) w czasie trwania Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! na rynku w Gniewie zaplanowano wiele atrakcji. O godzinie 15.45 odbędzie się oficjalna premiera gry mobilnej Vivat Gniew! Gra została opracowana podczas czerwcowych warsztatów z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie. Stworzono ją przede wszystkim z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podczas gry uczestnicy lepiej poznają historię Gniewu i gniewskiego zamku.

Organizatorzy zapraszają również na spacery historyczne na temat historii zamku oraz liczne żywe lekcje historii, m.in. na temat tkactwa, tańca dawnego, chorału gregoriańskiego, pisania piórem i lakowania pieczęci oraz kowalstwa. W "zaczarowany" czas odtwórstwa historycznego poprowadzi Patryk Pokorski, związany od lat z gniewskim rycerstwem.

Dzieci i młodzież po każdym warsztacie otrzymają pieczątkę na specjalnej karcie z historią zamku gniewskiego. Nagrodą za uzbieranie wszystkich pieczęci i aktywny udział w zajęciach będzie pamiątkowa moneta.

- Projekt uroczyście podsumujemy we wrześniu podczas urodzin Gniewu - puentuje Anna Czyżewska. - Odbędzie się wówczas wystawa na temat drogi do świetności gniewskiego zamku, prelekcja historyczna a nieco wcześniej warsztaty z tworzenia podcastów ze świadkami zamkowej historii.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto