Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za sprawą rewitalizacji mieszkańcy Pelplina zyskują nowe horyzonty

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Zintegrowany projekt rewitalizacyjny prowadzony przez gminę Pelplin składa się z dwóch mniejszych, które nie mogą bez siebie funkcjonować. Są to: Pelplin – nowe horyzonty oraz Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna, Pólko w Pelplinie.

- Bardzo się cieszę, że naszej placówce przypadła rola prowadzenia działań w ramach projektu Pelplin – nowe horyzonty. Po frekwencji w poszczególnych zajęciach widać, iż były one bardzo potrzebne w naszym mieście. Dołożymy największych starań by prowadzony projekt przyniósł zamierzone celezapewnił Maciej Laskowski dyrektor miejskiego ośrodka pomocy społecznej w Pelplinie.

W ramach projektu „Pelplin - nowe horyzonty” utworzono Centrum Wsparcia Rodzin w Pelplinie. Centrum Wsparcia Rodzin działa w dwóch płaszczyznach, pierwszą z nich jest specjalistyczne wsparcie rodzin z obszaru rewitalizacji. Obejmuje ono m.in. poradnictwo prawne, warsztaty umiejętności rodzicielskich, poradnictwo psychologiczne, integrację i nabycie umiejętności spędzania czasu wolnego czy też wsparcie rozwojowe. Drugą jest placówka wsparcia dziennego, mająca na celu wsparcie rodzin w zakresie opieki i wychowania dzieci, a także pełni funkcję opiekuńczą (pomoc w odrabianiu lekcji, organizowaniu czasu wolnego, zajęcia sportowe, rozwój zainteresowań).

- Najmniejszą jednostką społeczną jest rodzina. To właśnie na niej opiera się całe społeczeństwo. Poprzez realizację zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego chcemy przede wszystkim zadbać o nasze społeczeństwo, o pelplińskie rodziny. Niewątpliwie w zadaniu tym pomoże nam utworzone w Pelplinie Centrum Wsparcia Rodzin. Obecnie placówka działa w obszarze rewitalizacji, jednakże zgodnie z założeniami ma ona funkcjonować także po zakończeniu projektu, by każda z pelplińskich rodzin miała możliwość skorzystania z jej usługpowiedział burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła.

Od 1 kwietnia 2022 opieką została objęta grupa ok. 50 osób ze zdiagnozowanego obszaru zdegradowanego, która dotychczas skorzystała z następujących działań:

  • Zajęcia z arteterapii - zajęcia z wykorzystaniem różnych dziedzin artystycznych: rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew. Spotkania odbyły się 16 i 18 maja, podczas których uczestnicy słuchali muzyki, malowali i rozmawiali o swoich emocjach.
  • Zajęcia edukacyjne „Żywa lekcja historii” - spotkanie odbyło się 23 maja, podczas którego uczestnicy mieli okazje zapoznać się z życiem średniowiecznego rycerza.
  • Zajęcia z muzykoterapii - zajęcia wykorzystujące muzykę jako środek stymulujący rozwój dziecka i korygujący ich zachowanie. Spotkania odbyły się 6 i 8 czerwca, podczas których uczestnicy śpiewali, grali na instrumentach oraz malowali.
  • Zajęcia edukacyjne „Jak powstaje wełna” - spotkanie odbyło się 15 czerwca, podczas którego uczestnicy zapoznali się z całym procesem pozyskiwania wełny, od chowu owcy aż po jej strzyżenie.
  • Grupowe zajęcia z psychologiem - zajęcia miały miejsce 13 czerwca, podczas których uczestnicy rozmawiali nt. emocji oraz oglądali film edukacyjny.
  • Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – wyjazd odbył się 23 czerwca i obejmował wizytę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W najbliższym czasie gmina zaplanowała wyjazd do zielonej szkoły na Kaszubach oraz wyjazd w góry.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto