MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o wentylację powietrza

Krystyna Paszkowska
Mirosław Diller
Mirosław Diller
Rozmawiamy z Mirosławem Dillerem, kierownikiem Rejonowego Zakładu Kominiarskiego w Tczewie. Co jest najczęściej przyczyną zatruć tlenkiem węgla? - Na pewno brak stałego napływu powietrza z zewnątrz.

Rozmawiamy z Mirosławem Dillerem, kierownikiem Rejonowego Zakładu Kominiarskiego w Tczewie.

Co jest najczęściej przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

- Na pewno brak stałego napływu powietrza z zewnątrz. Prowadzi to do wytworzenia się podciśnienia i zasysania spalin do wnętrza lokalu. Zatruciom bardzo często winni są sami lokatorzy. Dokonują samowolnych przeróbek instalacji, w wyniku czego rozszczelniają przewody kominowe. Coraz większym problemem są też montowane superszczelne drzwi, okna. Jakby tego nie było dość, to ludzie nie wietrzą mieszkań, a przecież aby instalacja była bezpieczna, konieczne jest stałe krążenie powietrza po mieszkaniu. My zaś często słyszymy od lokatorów: "Ja nie po to zamontowałem plastikowe okna, żeby teraz je otwierać." Przyczyną tragedii może też być brak nadzoru kominiarskiego.

Jak zatem należy postępować, aby nie doszło do tragedii?

- Na pewno urządzenie, które chcemy zamontować powinno posiadać atest dopuszczający jego instalację. Jeszcze zanim zlecony zostanie jego montaż właściciel lokalu powinien wystąpić do zakładu kominiarskiego o wydanie wstępnej opinii. Już po podłączeniu wykonaną pracę ponownie powinien odebrać fachowiec. Trzeba jednak pamiętać, że na tym nie kończy się sprawa. Każda instalacja powinna być poddawana okresowym kontrolom, aby wykluczyć ewentualne zagrożenia. Nie należy też, o czym już wspominałem, samodzielnie dokonywać żadnych przeróbek instalacji.

Przypomnijmy jeszcze raz, na co trzeba najbardziej zwracać uwagę, aby nie dochodziło do zatruć czadem?

- Każdy lokator powinien zadbać o wystarczający dopływ powietrza do instalacji wentylacyjnych i spalinowych. Przyczyną zatruć tlenkiem węgla często jest zły stan kominów. Stąd też bardzo ważna jest terminowość przeprowadzanych przeglądów. Przewody wentylacyjne powinny być czyszczone raz do roku, spalinowe i gazowe dwa razy, a dymowe (od palenisk opalanych drewnem, węglem, kominków, pieców kuchennych, kaflowych i c.o.) nie mniej niż cztery razy do roku. Raz do roku należy przeprowadzić kompleksowy przegląd instalacji wentylacyjnej, przewodów kominowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto