MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zapobiegamy zarazie ziemniaczanej

(kap)
Roman Rezmerowski
Roman Rezmerowski
Zaraza ziemniaczana należy do chorób, które w szybkim tempie prowadzą do zniszczenia roślin. Pierwsze objawy mogące świadczyć o zagrożeniu tą chorobą pojawiają się z reguły na początku lipca.

Zaraza ziemniaczana należy do chorób, które w szybkim tempie prowadzą do zniszczenia roślin. Pierwsze objawy mogące świadczyć o zagrożeniu tą chorobą pojawiają się z reguły na początku lipca.

Na razie nie wpłynęły żadne niepokojące doniesienia. Należy dokładnie sprawdzać jak wyglądają rośliny na polach.

  • Roman Rezmerowski, st. specjalista z tczewskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

    - Pojawieniu się i rozprzestrzenianiu zarazy sprzyjają warunki atmosferyczne, czyli duża wilgotność i wysoka temperatura. Choroba grzybowa, jaką jest zaraza może mieć również uwarunkowania genetyczne. Formy przetrwalnikowe grzyba znajdują się bowiem w bulwach. Na taki sposób rozprzestrzeniania się narażone są głównie plantacje, na których sadzeniaki pochodziły z niepewnego źródła.
    Widoczną oznaką, że uprawy zaatakowała zaraza jest żółknięcie dolnych listków naci ziemniaczanej. Przy bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawiają się żółte okrągłe plamy również na wyższych partiach części nadziemnej rośliny. Jeżeli przebarwienia osiągają kolor srebrny na zwalczanie grzyba jest już praktycznie za późno.


    Jak zwalczać


    Są dwie szkoły walki z zarazą ziemniaczaną. Jedna z nich przewiduje stosowanie oprysków 5-7 razy tzw. środkami kontaktowymi. W Polsce przyjęła się druga z metod polegająca na stosowaniu najpierw oprysku fungicydami systemicznymi (środki do zwalczania chorób grzybowych u roślin okopowych), np. Ridomilem MZ 72 WP czy Galbenem Rame M 73 WP (2kg/ha). Środki te ograniczają rozwój choroby na 14-20 dni. Potem należy jeszcze dwukrotnie (w odstępie 7 dni) zastosować opryski środkami kontaktowymi (np.Miedzian 50 WP, Penncozeb 80 WP - 2kg/ha).


    Nowości


    Na rynku pojawił się nowy środek zapobiegający chorobom ziemniaków. "Unikat" jest jednym z nielicznych preparatów chroniących nie tylko same rośliny, ale i bulwy. Nowa substancja aktywna zoxium w połączeniu ze sprawdzonym już mankozebem skuteczniej chroni ziemniaki przed zarazą, hamując kiełkowanie zarodników i wzrost grzybni. Nowy składnik - zoxium wiąże się z woskami kutikuli, co uodpornia preparat na zmywanie. Jest równoznaczne z jego dłuższym okresem działania. Unikat należy stosować przed lub w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby co 7-10 dni.


  • od 7 lat
    Wideo

    Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto