Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się pierwszy dzień astronomicznej wiosny!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną.

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną moment ten przeważnie ma miejsce już 20 marca.

Tradycje i zwyczaje
Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. Dzieci samodzielnie przygotowują kukłę i pod nadzorem nauczycieli udają się nad najbliższą rzekę, żeby tam ją utopić w wodzie i w ten sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę.

Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele przymykają oko na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy. Jeśli jednak w szkole odbywają się normalne zajęcia to z kolei wielu uczniów po prostu, ucieka z lekcji.

Pierwszy dzień wiosny za granicą

-Japonia — W tym kraju celebracja odejścia zimy zaczyna się już w lutym, kiedy to mieszkańcy wyspy przeganiają złe duchy. Najstarszy członek rodziny lub mężczyzna urodzony w roku, któremu patronuje dane zwierzę, rzuca ziarnami w demony, krzycząc: „Demony na zewnątrz, dobro do środka”. Domownicy zbierają ziarna i jedzą ich tyle, ile mają lat plus jedno na poczet udanego nadchodzącego roku.

-Bułgaria — Jednym z najstarszych świąt powiązanych z wiosną i obchodzonych w Europie jest bułgarska Martenica. Tradycja ta sięga powstania państwa w VII wieku. W dniu tym Bułgarzy obdarowują się biało-czerwonymi gałgankowymi lalkami. Takie prezenty mają przekupić złą Babę Martę, która opóźnia przybycie wiosny.

-Hiszpania — W kraju leżącym na półwyspie iberyjskim w połowie marca celebrowane jest święto ognia, czyli Las Fallas. Wówczas na hiszpańskich placach i skwerach prezentowane są pokazy fajerwerków. Uczestnicy święta budują wielkie kukły przedstawiające postaci i sceny z życia społeczno-politycznego. W ostatni dzień święta, budowle są palone, co ma symbolizować oczyszczenie ziemi z zimy.

-Indie — W Indiach moment równonocy zwany phalguna, przypada na przełom lutego oraz marca. W okresie tym na terenie Indii obchodzone jest święto kolorów. Mieszkańcy oblewają się barwioną wodą i posypują kolorowym proszkiem.

-Szwajcaria — W trzeci poniedziałek kwietnia, nad jeziorem Zuryskim organizowany jest Festiwal Sechselauten. W dzień ten przez miasto przechodzi kilkutysięczny pochód, zmierzający nad jezioro. Nad zbiornikiem podpalany jest ogromny stos, na którego szczycie znajduje się bałwan, którego głowa wypełniona jest fajerwerkami. W momencie kulminacyjnym konstrukcja zostaje podpalona, a na niebie widoczny jest niezwykły pokaz sztucznych ogni.

Pierwszy dzień wiosny to idealny moment na wyjście na spacer po lesie, bulwarze, parku, wszędzie gdzie możemy ujrzeć budzące się ze snu zimowego życie. Jest to najlepszy sposób na spędzenie tego dnia i uczczenie przyjścia tej przepięknej pory roku, jaką jest wiosna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto