Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się tłusty czwartek! CKiS organizuje konkurs "Pączek pełen kultury!"

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Tradycyjne pączki są nadziewane marmoladą lub konfiturą z róży. Na wierzchu lukier, cukier puder albo kolorowa posypka. A jak będzie wyglądać kulturalny pączek?

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na konkurs „Pączek pełen kultury”. Narysuj pączka i udekoruj go motywem ulubionej bajki, serialu, filmu, muzyki, aktora, artystki, piosenki lub książki.
Konkurs adresowany jest do dzieci z klas 1-3, 4-8 i klas szkół ponadpodstawowych.
Prace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki, zabezpieczone przed zniszczeniem oraz podpisane: imię i nazwisko, wiek - klasa, szkoła.
Pączki zostaną ocenione w Tłusty Czwartek tj. 24 lutego. Wyniki znajdą się na stronie i Facebooku CKiS. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe.

Historia tłustego czwartku

Początki tego święta sięgają starożytności. W Rzymie był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy, a witano przyjście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw. Początkowo pączki nie były przygotowywane na słodko, słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej. Pączki zyskały słodkie oblicze w XVI wieku, a zaokrągliły się na przełomie XVII i XVIII, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste. Zwano je zresztą nie tylko pączkami, ale również blinami, babałuchami lub na Śląsku kreplami (od niemieckiego Krapfen, oznaczającego ciasto smażone na tłuszczu). O kreplach wspomina już Biblia Gdańska (1632), Biblia Leopolity (XVI w.) oraz Mikołaj Rej, pisząc „Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty”.

Tłusty czwartek w Polsce

W Polsce wspomina się o tłustym święcie już w tekstach z XIII wieku. Nie wszędzie jednak obchodzono ten dzień w taki sam sposób. W Małopolsce nazywano to święto combrowym czwartkiem. Legenda głosi, że żył w okolicy zły i bardzo bogaty człowiek. Był on skąpym krakowskim wójtem, który gnębił i grabił okoliczną ludność. Gdy zmarł, mieszkańcy wyprawili wielką fetę z winem i tłustym jedzeniem. Według legendy ten człowiek zmarł w czwartek! Na śląsku do niedawna jeszcze w tłusty czwartek po wioskach chodziły pochody przebierańców. Jeden z uczestników przebrany był za niedźwiedzia i to nim właśnie straszono mieszkańców i zmuszano do częstowania uczestników zabawy słodkimi przekąskami.

Tłusty czwartek na świecie

We Francji, gdzie obchodzi się tłusty wtorek, podaje się bardzo cienkie naleśniki zwane Crêpes Suzette. Naleśniki takie dosłownie pływają w karmelizowanym cukrze i roztopionym maśle. W tym dniu Francuzi bardzo chętnie wychodzą do restauracji i cukierni, w których rezerwacji należy dokonać kilka tygodni wcześniej.

Włosi tradycyjnie podczas tamtejszego tłustego czwartku, podają słodkie castagnole. Są to okrągłe wypieki przypominające nasze pączki, lecz są twarde i kruche. Nadziewa się je budyniem, kremem waniliowym, a nawet różnymi likierami.

W Hiszpanii popularne są ciastka churros. Są to paluszki o przekroju gwiazdy. Same w sobie nie są słodkie, lecz podaje się je polane ogromną ilością karmelu, czekolady i bitej śmietany.

Skandynawowie również celebrują koniec karnawału. Opychają się wówczas na potęgę słodkimi bułeczkami kanelbullar. Są to drożdżówki cynamonowe wypełnione czekoladą i podawane z bitą śmietaną. Popularne są tam również pszenne bułeczki zwane semlą lub fastelavnsbollerem. Ciastka te dekoruje się lukrem i polewa budyniem oraz bitą śmietaną.

Pączki w Stanach Zjednoczonych nazywane są donuts. Mają specyficzną dziurę w środku, przez co przypominają nasze gniazdka. Stroi się je lukrem i posypuje słodkościami, ale nie umieszcza się w nich nadzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto