Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w tczewskim sądzie. Wydział grodzki dla wykroczeń

Józef Ziółkowski
Od dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Tczewie funkcjonuje wydział grodzki. Fot. Józef Ziółkowski
Od dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Tczewie funkcjonuje wydział grodzki. Fot. Józef Ziółkowski
Od wczoraj przestały istnieć kolegia do spraw wykroczeń. Ewa Koperska-Kuc, prezes Sądu Rejonowego w Tczewie uważa, że kolegia mogłyby jeszcze funkcjonować.

Od wczoraj przestały istnieć kolegia do spraw wykroczeń. Ewa Koperska-Kuc, prezes Sądu Rejonowego w Tczewie uważa, że kolegia mogłyby jeszcze funkcjonować. W Konstytucji określono jednak termin ich likwidacji i z dniem 17 października 2001 roku w sprawach o wykroczenia orzekają sądy.

Sądy będą rozpatrywały między innymi wykroczenia drogowe, zakłócenia porządku publicznego, ciszy nocnej, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
- To są wykroczenia, czyli czyny zbronione które nie stanowią przestępstw - mówi Ewa Koperska-Kuc.- Teraz w sprawach o wykroczenia zamiast kolegium orzekać będą niezawisłe sądy.
Procedurę w sprawach o wykroczenia reguluje nowa ustawa, która narzuca większy rygor w procesie postępowania. Procedura jest bardziej sformalizowana. Sędzia Koperska mówi, że w wielu wypadkach jest ona podobna do procedur z kodeksu postępowania karnego. Minister Sprawiedliwości wydał rozporządzenie, na mocy którego utworzono wydziały lub sądy grodzkie na terenie całego kraju.

W Sądzie Rejonowym w Tczewie powołano nowy wydział zwany grodzkim. Do niego należeć będzie rozpatrywanie sprawy o wykroczenia, niektóre kategorie spraw cywilnych rozpoznawanych w trybie uproszczonym, a także rozpoznawanych przez wydział karny tzw. sprawy prywatno-skargowe, o przestępstwa z artykułu 178 a paragraf 1 k. k., wykroczenia skarbowe. i niektóre przestępstwa skarbowe. Trafiać tam będą sprawy z gmin powiatu tczewskiego a także Pszczółki i Suchy Dąb.
Corocznie kolegium ds. wykroczeń rozpatrywało około 2500 spraw. W tym roku do końca III kwartału było ich około 1800. Ewa Koperska-Kuc mówi, że nie przewiduje szybszego postępowania w sprawach dotychczas rozpatrywanych przez kolegium ds. wykroczeń. Sąd Rejonowy w Tczewie uzyskał tylko jeden etat sędziowski. Nie zwiększono też liczby pracowników administracyjnych. Nie przewidziano odpowiedniej liczby etatów sędziowskich ani też dodatkowych pieniędzy.

Mówiąc najprościej sądom grozi "zatkanie" sprawami. Do wydziału grodzkiego, który już funkcjonuje z wydziału cywilnego został przeniesiony sędzia zajmujący się sprawami cywilnymi, z wydziału karnego do wydziału grodzkiego przeniesiono też jednego sędziego. Na razie tylko dwóch sędziów będzie orzekało w wydziale grodzkim, w konsekwencji o jednego sędziego będzie mniej w wydziałach karnym i cywilnym.
Wydział grodzki przejął około 170 spraw niezakończonych przez kolegium ds. wykroczeń, oraz około 60 spraw cywilnych i 3 prywatno-skargowe. Nowy wydział grodzki znajduje się w Tczewie przy ul. Paderewskiego 18. Do niedawna pomieszczenia te zajmował Komornik Sądu Rejonowego w Tczewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto