ZUOS w Tczewie stawia na recycling bioodpadów

Materiał informacyjny
Oprócz rozbudowy samego zakładu, na osiedlu Suchostrzygi stworzono teren rekreacyjny - Ekostrefę Rekreacji.
W Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie zakończono realizację unijnego projektu, dzięki któremu odpady bio trafiają bezpośrednio do kompostowni. Ponadto dzięki środkom z UE drugi etap dojrzewania kompostu może przebiegać już w nowopowstałej nowoczesnej hali dojrzewania stabilizatu.

To była wyczekiwana i bardzo potrzebna inwestycja w Tczewie. Dotychczas proces zagospodarowania odpadów, które nadawały się do przetworzenia na kompost wyglądał tak, że najpierw trafiały one do sortowni, a dopiero stamtąd do kompostowni. Drugi etap dojrzewania materiału kompostowanego odbywał się bezpośredni o na otwartym placu. Proces produkcji kompostu był zatem długi, mało efektywny i uciążliwy. Każdorazowo, gdy odpady zielone trafiały do Zakładu, trzeba było wstrzymywać proces sortowania innych odpadów.

Co więcej, instalacja w tczewskim zakładzie nie była dostosowana do nowych przepisów, zgodnie z którymi gminy zostały zobowiązane do wdrożenia nowego systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Od nowego roku odpady trzeba dzielić nie na 4, ale na 5 frakcji - oprócz papieru, szkła, odpadów zmieszanych , metalu i tworzyw sztucznych, oddzielnie należy zbierać odpady bio. Obok traw i liści do bioodpadów zaliczane są również obierki czy resztki jedzenia (te pierwsze powinny trafiać do brązowego pojemnika, a drugie w jasnobrązowych workach do pojemnika szarego). Budowa nowej instalacji była zatem konieczna, aby Zakład mógł przyjmować do recyclingu różne rodzaje odpadów biodegradowalnych - nie tylko zaś te tzw. zielone. Chodziło też o to, aby gospodarowanie odpadami było bardziej wydajne i każdorazowo ich przyjęcie do Zakładu nie wstrzymywało innych prac.

Instalację ZUOS-u unowocześniono więc w kilku aspektach. Najważniejszą inwestycją była budowa nowej hali, którą wyposażono w nowoczesny układ do dezodoryzacji powietrza. W nowym budynku zamontowano takie urządzenia jak skruber chemiczny, segment lamp promieniowania UV oraz filtry węglowe. Ponadto wykonano osobną stację nadawczą na zewnątrz budynku sortowni. W jej skład wchodzi nowy ciąg przenośników, który pozwala transportować odpady bio do hali kompostowania z pominięciem sortowni. Po trzecie, w ramach projektu doposażono zakład o dodatkowy sprzęt (prasokontenery do zagęszczania odpadów) oraz doposażono PSZOK-i (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) w Tczewie i Stegnie o kontenery na tekstylia i opony oraz pojazd do zbiórki odpadów.

- Nasze działania realizujemy z myślą o mieszkańcach całego regionu - inwestycja została zrealizowana tak, aby doprowadzić do zwiększenia ilości surowców poddawanych recyklingowi. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że same zmiany organizacyjno-technologiczne nie doprowadzą do zwiększenia ilości odpadów poddawanych przetworzeniu - tu potrzebna jest zmiana nawyków mieszkańców, budowanie ekologicznej świadomości oraz stała edukacja, o której w ramach naszego projektu również pomyśleliśmy - wyjaśnia Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew.

Oprócz inwestycji w nową instalację, na jednym z tczewskich osiedli stworzono tzw. Ekostrefę Rekreacji. To miejsce, gdzie oprócz zabawy i ćwiczeń ruchowych można dowiedzieć się jak segregować odpady i zobaczyć do czego może być wykorzystywany polepszacz glebowy powstający z bioodpadów. Na dzieci i ich rodziny czekają także takie atrakcje jak młyńskie koło, linarium, stół do pingponga, piłkarzyki oraz otwarta siłownia. Ekostrefa Rekreacji powstała przy ul. Jarzębinowej w Tczewie, naprzeciwko szkoły nr 12 im. Bronisława Malinowskiego.

O Projekcie: Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 % wartości całego Projektu. Realizacja Projektu zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3