Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rokitkach mężczyzna został potrącony przez pociąg!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
27 października w czwartek doszło do fatalnego w skutkach wypadku kolejowego. Na torowisku w Rokitkach doszło do potrącenia młodego mężczyzny.

- Do zdarzenia doszło przed godz. 22 w Rokitkach. Poszkodowany ma 32 lata. Do wypadku doszło na wysokości stacji kolejowejjak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Jak podaje portal Kociewiak.pl nieoficjalnie 32-latek mógł zasnąć na torach na skutek czego pociąg jedną nogę mu odciął, a druga uległa zmiażdżeniu.

Najczęściej popełniane wykroczenia przez kierowców

Ponad 1000 przejazdów kolejowych w Polsce jest wyposażonych w monitoring, który na bieżąco kontroluje sytuację na drodze, mimo to ilość wypadków i kolizji potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców. Najczęściej popełniane wykroczenia to:

  • brak reakcji na znak drogowy „STOP” i krzyż św. Andrzeja,
  • wjazd na przejazd w czasie zamykania rogatek,
  • omijanie półrogatek,
  • brak reakcji na sygnalizację świetlną i dźwiękową informującą o zbliżającym się pociągu.

Jak zachować bezpieczeństwo jadąc autem?

Przede wszystkim, zbliżając się do przejazdu kolejowego, jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność.Przed wjechaniem na tory upewnijmy się (obserwując i nasłuchując), czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz utrzymujmy auto z taką prędkością, abyśmy mogli zatrzymać się w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Odpowiednio wcześnie zmieńmy bieg, by możliwie płynnie i szybko przekroczyć przejazd (zakazane jest dokonywanie zmiany biegów na przejeździe kolejowym).

Pamiętajmy, by nie zatrzymywać pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od niego.Dodatkowo nie wyprzedzajmy drugiego pojazdu na przejeździe kolejowym, a także nie omijajmy pojazdu oczekującego na otwarcie rogatek, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Zabronione jest objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli zostało rozpoczęte ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało zakończone.

Wskazówki dla wszystkich uczestników ruchu

  • Uczestnicy ruchu kolejowego powinni pamiętać, że tory kolejowe można przekraczać tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach. Powinni oni także zwracać szczególną uwagę na wszystkie znaki ostrzegawcze.
  • Nie należy ponadto zakładać, że określone tory lub rozjazd nie są używane – mogą być bowiem eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  • Ponadto należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od przejeżdżających pociągów. Pojazdy kolejowe są szersze od rozstawu szyn, dlatego ostrożność oraz bezpieczny dystans powinni zachować wszyscy uczestnicy ruchu, w tym rowerzyści, motocykliści czy piesi.

Wszyscy użytkownicy przejazdów oraz przejść drogowo-kolejowych powinni stosować powyższe zasady ostrożności. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w Polsce ponad połowa przejazdów należy to tzw. kategorii D, czyli nie posiada urządzeń ostrzegawczych. To właśnie w takich miejscach ryzyko wypadków jest największe.

Bezpieczny przejazd

Według danych w 2021 roku na przejazdach kolejowych (kat. A-E) doszło do 201 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów mechanicznych (+43 w porównaniu do 2020).Sprawcami niemal wszystkich byli kierowcy i piesi. Jako najczęstsze przyczyny podawane jest ignorowanie czerwonego światła, niezastosowanie się do znaku STOP, omijanie zamkniętych półrogatek czy wjeżdżanie na przejazd w momencie opuszczania szlabanów.

W 2021 roku doszło także do 165 potrąceń osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych (w statystyki te nie są wliczane samobójstwa).W ich następstwie 131 osób zginęło, a 25 zostało ciężko rannych. Bilans ten w porównaniu do 2020 roku jest znacznie wyższy - odpowiednio - o 34 zdarzenia, 35 zabitych i 3 poszkodowanych.

Od wielu lat PKP PLK prowadzi akcje edukacyjne pod wspólnym hasłem "Bezpieczny przejazd". Na początku 2022 roku rozpoczęła się kolejna edycja, w której po raz kolejny zwrócono się z apelem o "Posłuchanie głosu rozsądku". W jej ramach przygotowano trzy zestawy materiałów - dla dzieci i rodziców, nauczycieli oraz kierowców i instruktorów nauki jazdy.

Więcej informacji wkrótce!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto