Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Stolarek z Tczewa opowiadał w ONZ o życiu osób niepełnosprawnych

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Po raz 13. Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała w Nowym Jorku konferencję z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Polskę reprezentował na niej Andrzej Stolarek, mieszkaniec Tczewa i podopieczny Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI).
Po raz 13. Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała w Nowym Jorku konferencję z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Polskę reprezentował na niej Andrzej Stolarek, mieszkaniec Tczewa i podopieczny Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI). Andrzej Stolarek, PSONI
Po raz 13. Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała w Nowym Jorku konferencję z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Polskę reprezentował na niej Andrzej Stolarek, mieszkaniec Tczewa i podopieczny Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI).

Przypadający w trzeciej dekadzie marca Światowy Dzień Zespołu Downa to okazja, aby szerzej mówić o tej chorobie i życiu osób nią dotkniętych. Konferencja organizowana przez ONZ ma wymiar globalny. Swoje wystąpienia mieli niepełnosprawni z całego świata.

Andrzej Stolarek z Tczewa od lat żyje aktywnie

Andrzej Stolarek, mieszkaniec Tczewa, uczestnik miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej i podopieczny Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie jest przykładem osoby, która mimo przeciwności losu żyje aktywnie i przełamuje swoje ograniczenia. Jego pasją są: kino, fotografia, muzyka, multimedia. Jest redaktorem radia internetowego, w którym działa poradnia samopomocy. Andrzej Stolarek brał udział w kilku międzynarodowych projektach.

W Nowym Jorku Andrzejowi Stolarkowi towarzyszyła Edyta Górska, muzykoterapeutka PSONI i zarazem tłumaczka.

O czym mówił Andrzej Stolarek w ONZ?

Andrzej Stolarek podczas wystąpienia na konferencji w Nowym Jorku opowiedział o swoich doświadczeniach z pobytu w szpitalu. Mówił o operacji i o stresie. Ogólnie pochwalił warunki. Miał osobny pokój, mógł z nim przebywać tata. Dobrze ocenił zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek.

Opowiedział także o rehabilitacji.

- Od dziecka chodziłem do oddzielnego centrum aktywności. Miałem różne zajęcia, wszystko dla polepszenia mojej sprawności fizycznej i umysłowej. Były turnusy rehabilitacyjne - mówił Andrzej Stolarek.

Jak brzmi motto Andrzeja Stolarka o równości i dostępie do opieki zdrowotnej?

- Wszyscy ludzie zasługują na równy dostęp do opieki zdrowotnej, niezależnie od statusu społecznego, narodowości, języka i zamożności. Bez dyskryminacji ze względu na różnice - powiedział Andrzej Stolarek.

W czasie konferencji krótko scharakteryzowano stan polskiej służby zdrowia pod kątem dostępności osób niepełnosprawnych. Generalnie osoby niepełnosprawne mają pierwszeństwo w dostępie do specjalisty, ale często czas oczekiwania jest zbyt długi. To samo dotyczy dofinansowania wyrobów medycznych. Część procedur jest poza zasięgiem, a prywatne kosztują krocie. Refundowana rehabilitacja często jest niewystarczająca, a na prywatne zabiegi i zajęcia wielu rodzin nie stać. Ciągle problemem są bariery architektoniczne, choć to od lat powoli się zmienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto