Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druskienniki: tu historia łączy się z nowoczesnością. Poznajcie najlepsze atrakcje turystycznej perełki Litwy

Wojciech Lubiński, Krzysztof Hudzik
Druskienniki to urokliwe uzdrowisko na Litwie, niedaleko polskiej granicy. Zaskoczy was swoimi atrakcjami! Mają tu solne rzeźby, unikatowe pamiątki po Piłsudskim, a nawet całoroczną Arenę Śnieżną do narciarstwa alpejskiego. Przekonajcie się, dlaczego warto zaplanować weekendową wycieczkę do Druskiennik.
Druskienniki to urokliwe uzdrowisko na Litwie, niedaleko polskiej granicy. Zaskoczy was swoimi atrakcjami! Mają tu solne rzeźby, unikatowe pamiątki po Piłsudskim, a nawet całoroczną Arenę Śnieżną do narciarstwa alpejskiego. Przekonajcie się, dlaczego warto zaplanować weekendową wycieczkę do Druskiennik. Krzysztof Hudzik
Druskieniki (popularnie nazywane Druskienniki, przez dwa „n”) to najdalej wysunięte na południe miasto Litwy, znane z wyjątkowego mikroklimatu i wód mineralnych - solanek. To najstarsze uzdrowisko w kraju, z którym Polska sąsiaduje od północnego-wschodu.

Spis treści

Druskienniki – skąd wzięła się nazwa miasta i jak zapisać ją poprawnie?

Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od litewskiego słowa „druskininkas” oznaczającego człowieka zajmującego się warzeniem soli. Solanki odegrały kluczową rolę w historii Druskiennik. W XVIII wieku miejscowy znachor Pranas Surutis jako pierwszy zastosował wodę ze źródeł solankowych do leczenia.

Zobacz w galerii: Najciekawsze zakątki Druskiennik idealne na weekendową wycieczkę

Jak właściwie poprawnie pisze się nazwę Druskieniki? Przez jedno czy dwa „n”? Oficjalnie przez jedno, jednak forma z dwoma „n” – Druskienniki – jest bardzo popularna wśród polskich turystów i często używają jej także przedsiębiorcy w nazwach np. hoteli czy aquaparków. Taki też zapis dla wygody czytelników przyjęto w tym artykule.

Druskienniki – mapa:

Czytaj też: Litwa na weekend: najciekawsze atrakcje blisko polskiej granicy. Tajemnicza piramida i jedno z najlepszych uzdrowisk Europy

Polskie akcenty w Druskiennikach

Historię tego wyjątkowego kurortu położonego nad Niemnem poznamy bliżej w Miejskim Muzeum. Możemy zobaczyć tam wiele eksponatów odnoszących się do wspólnej historii polsko-litewskiej, ponieważ Druskienniki przez kilkaset lat leżały w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W 1794, na mocy dekretu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego, Druskienniki zyskały status miejscowości leczniczej.

W pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęła się budowa drewnianych zabudowań kurortu. Od tamtej pory miasto uchodziło za jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych na świecie.

Po I wojnie światowej Druskienniki znalazły się na terytorium Polski. Popularność uzdrowiska znacznie wzrosła dzięki Józefowi Piłsudskiemu, który wielokrotnie w nim wypoczywał. W muzeum możemy obejrzeć stare fotografie, na których widać marszałka Piłsudskiego w trakcie kuracji i na tle jego willi „na Pogance”. W Druskiennikach bywali także: Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, Juliusz Osterwa i Hanka Ordonówna.

Pamiątki po Piłsudskim w Druskiennikach
Miejskie Muzeum przechowuje pamiątki i dokumenty związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim, który wielokrotnie wypoczywał w Druskiennikach. Krzysztof Hudzik

Unikatowa atrakcja Druskiennik. Narty i snowboard przez 365 dni w roku

W Druskiennikach znajduje się miejsce, w którym zima panuje przez cały rok i śnieżne szaleństwo trwa na okrągło. Olbrzymi kompleks sportowy - Snow Arena - to wyjątkowy w skali państw bałtyckich projekt, pozwalający wszystkim odwiedzającym doświadczyć walorów zimowego górskiego kurortu.

Snow Arena w Druskiennikach
Wejście do śnieżnej areny w Druskiennikach. Krzysztof Hudzik

Położona na powierzchni 8 hektarów śnieżna arena została otwarta w 2011 roku i zaliczana jest do czołówki najlepszych ośrodków sportów zimowych na świecie. Zalety tego obiektu doceniają gwiazdy narciarstwa alpejskiego, które trenują tutaj przed sezonem.
W gronie narciarzy, korzystających z tego wyjątkowego stoku, są też Polacy. Ci, którzy nie dysponują własnym sprzętem narciarskim lub snowboardowym, mogą wypożyczyć wszystko na miejscu: narty, deski snowboardowe, kije, buty, a nawet kurtkę i spodnie.

Średnia temperatura w hali ze śnieżnymi trasami waha się od -2 do -4 stopni Celsjusza. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji dwie kryte trasy (można też jeździć na stoku przeznaczonym dla dzieci i początkujących narciarzy). W sezonie zimowym funkcjonuje również trasa narciarska na zewnątrz hali.

Główna trasa narciarska - przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów - ma 460 metrów długości. Zwykle część głównego stoku jest oddzielona siatką asekuracyjną i przeznaczona do treningu zawodowych sportowców.

Po nartach należy się relaks. Miłośnicy zimowego szaleństwa – zaraz po zejściu ze stoku – mogą udać się do jednego z pobliskich aquaparków. Tam z kolei czeka na nich iście tropikalny klimat. W największej w krajach bałtyckich oazie wodnych rozrywek można korzystać z licznych atrakcji i wylegiwać się pod palmami przy temperaturze 30 stopni Celsjusza.

Zdjęcie polskiej drużyny narciarskiej w Druskiennikach
W Śnieżnej Arenie w Druskiennikach często trenują polscy narciarze. Krzysztof Hudzik

Czytaj też: Kowno: tu historia współgra z nowoczesnym duchem. Zobaczcie, dlaczego warto wybrać się do drugiego co do wielkości miasta Litwy

Geniusz z Druskiennik w 10 lat stworzył ponad 400 dzieł muzycznych i 300 obrazów

Będąc w Druskiennikach, nie sposób pominąć Muzeum Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, które urządzono w dawnym domu rodziny Čiurlionisów oraz w sąsiadującym z nim budynku.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis był uznanym na całym świecie litewskim malarzem i kompozytorem. W 1878 r. – gdy miał zaledwie trzy lata – zamieszkał wraz z rodzicami i ośmiorgiem rodzeństwa w Druskiennikach. Potem wyjechał na studia do Warszawskiego Instytutu Muzycznego, kształcił się też w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Co ciekawe, jego muzyczny talent odkrył hrabia Michał Mikołaj Ogiński - wnuk Michała Kleofasa Ogińskiego – autora słynnego poloneza „Pożegnanie ojczyzny" - który ściągnął młodzieńca na swój dwór i dał mu zatrudnienie w książęcej orkiestrze.

W późniejszych latach Čiurlionis swoją twórczością wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy. Jego okres twórczy trwał tylko nieco ponad dekadę na przełomie XIX i XX wieku, ale w tym czasie udało mu się stworzyć ponad 400 dzieł muzycznych i namalować ponad 300 obrazów. W muzeum artysty znajdziemy wystawę prezentującą biografię i życie rodzinne Čiurlionisa, a także fotografie, dokumenty i reprodukcje jego dzieł.

Wnętrze Muzeum Čiurlionisa
W muzeum Čiurlionisa znajdują się instrumenty klawiszowe, na których grał artysta w czasach dzieciństwa. Krzysztof Hudzik

Sól i biżuteria – z tego słyną Druskienniki

Jak już wspominaliśmy historia Druskiennik jest ściśle związana z obecnością solanek na tym terenie. Odwiedzamy zatem miejsce, gdzie kultywowane są tradycje warzenia soli. W znajdującym się nad rzeką Rotniczanką Domu Sztuki „Studio solne” organizowane są warsztaty edukacyjne na temat soli, podczas których uczestnicy dowiadują się m.in. jak wygląda lokalna sól, wydobywająca się z głębin krateru Mizar.

Artyści działają w tym miejscu od 2009 roku i wydobywają sól ze słonych źródeł w Druskiennikach. Jak sami przyznają, jest to długi i powolny proces. Warto wspomnieć, że z jednego litra wody pochodzącej ze źródeł mineralnych w Druskiennikach otrzymuje się 55 gramów soli. Podczas zajęć w „Studiu solnym” wykorzystuje się także masę solną (receptura: woda, mąka, sól) do modelowania figurek i innych ozdobnych przedmiotów. Wśród uczestników warsztatów są także grupy dzieci i młodzieży z Polski.

Taurus Czesnuleviczius
Rzeźbiarz Taurus Czesnuleviczius. Krzysztof Hudzik

Druskienniki znane są także z jubilerstwa. Niegdyś funkcjonowała w tym mieście prężnie działająca fabryka jubilerska, w której powstawała dobrej jakości biżuteria o unikalnym wzornictwie, eksportowana do wielu krajów. Wyroby z bursztynu trafiały głównie do Japonii. Po zamknięciu fabryki wielu pracowników otworzyło własne pracownie jubilerskie. W Druskiennikach nadal działają mistrzowie rzemiosła jubilerskiego, wytwarzający drogocenne ozdoby z różnorodnych metali szlachetnych.
Więcej informacji na oficjalnej stronie uzdrowiska Druskienniki.

Zapraszamy o drugiej części przewodnika po Druskiennikach. Przekonajcie się, jak wygląda tutejsza oferta uzdrowiskowa:

Jubiler przy pracy
Druskieniki zawsze słynęły z wyrobu biżuterii. Na zdjęciu pracownia jubilerska. Krzysztof Hudzik

Dojazd do Druskiennik

Druskienniki leżą 50 km od granicy z Polską. Do słynnej litewskiej miejscowości uzdrowiskowej zwykle podróżuje się autem lub autobusem. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około pięciu godzin. Podróżni mogą również skorzystać z połączeń lotniczych do Wilna lub Kowna. Przejazd z lotniska do Druskiennik - w obu przypadkach - potrwa dwie godziny.

Poniżej mapa trasy do Druskiennik z Warszawy (ok. 4,5 godziny jazdy, dystans 390 km):

Baza noclegowa i wybrane hotele w Druskiennikach

Baza noclegowa w Druskiennikach jest rozbudowana. Czeka tu na turystów i kuracjuszy ok. 8 tysięcy miejsc (przy 12 tys. stałych mieszkańców). Poniżej zamieszczamy linki do stron przykładowych hoteli:

Zapraszamy do galerii zdjęć z Druskiennik. Zobaczcie, jak wyglądają najlepsze atrakcje kurortu:

Zobaczcie też poświęcony Druskiennikom odcinek popularnego programu „Turystyczna jazda”:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Druskienniki: tu historia łączy się z nowoczesnością. Poznajcie najlepsze atrakcje turystycznej perełki Litwy - Strona Podróży

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto