Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeziorka Duszatyńskie – tajemnicza atrakcja Bieszczad idealna na jesień 2023

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Bieszczady, znane z dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów, skrywają wiele ukrytych skarbów, z którymi można się zapoznać podczas wędrówek. Jednym z takich ukrytych klejnotów są Jeziorka Duszatyńskie, które swoją historią i urodą zachwycają turystów o każdej porze roku. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tych malowniczych jeziorach.

Spis treści

Historia i powstanie Jeziorek Duszatyńskich

Jednym z ukrytych skarbów Bieszczad, są Jeziorka Duszatyńskie. To wyjątkowe miejsce na zachodnich zboczach Chryszczatej, w pobliżu wsi Duszatyn, zachwyca turystów swoją niezwykłą historią i widokami.

Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło
Jeziora Duszatyńskie to nie tylko unikalne geologiczne i przyrodnicze zjawisko, ale także miejsce pełne historii i legend. Jesienią staje się jeszcze piękniejsze, kiedy przyroda maluje je swoimi kolorami. To doskonały cel na wycieczki.

CC BY-SA 3.0Janmad/wikimedia.org./zdjęcie ilustracyjne

Jeziorka Duszatyńskie powstały 13 kwietnia 1907 roku, kiedy to doszło do potężnego osunięcia ziemi, które oderwało zachodnie zbocze Chryszczatej. To zdarzenie spowodowało zatamowanie potoku Olchowatego, dopływu Osławy, w kilku miejscach, co skutkowało powstaniem naturalnych zaporowych jeziorek. Kolejnym etapem w ich kształtowaniu były napływy wody z kulminacji Chryszczatej i Mikitowej.

Legendy i ciekawostki o Jeziorkach Duszatyńskich

Jeziorka Duszatyńskie to nie tylko atrakcja przyrodnicza, ale także miejsce, które przyciąga tajemnicze legendy. Jedna z tych opowieści wiąże powstanie osuwiska z działaniem rozsierdzonego diabła, który rzucił ognistą kulę, powodując spustoszenie. Inna legenda mówi o upadku meteorytu jako przyczynie powstania osuwiska. Te opowieści nadawały temu miejscu magiczny i tajemniczy charakter.

Jeziorko Duszatyńskie, Bieszczady
Jeziorka Duszatyńskie to tereny otoczone przez zachwycającą przyrodę. W okresie jesieni stają się pięknym miejscem wśród kolorowych liści i spokoju malowniczych krajobrazów.

CC BY-SA 3.0 PLKreciatko/wikimedia.org./zdjęcie ilustracyjne

Podczas kataklizmu, przerażeni mieszkańcy pobliskiej wsi Duszatyn, myśląc, że nadeszły czasy apokalipsy, spakowali swoje dobytek i uciekli do sąsiednich wiosek Smolnika i Prełuka. W cerkwiach rozległy się dzwony bijące na alarm. Niektórzy twierdzą, że drżenie ziemi, wywołane osuwaniem się masy skalnej, spowodowało bicie dzwonów w pobliskich świątyniach.

Ciekawostką jest fakt, że papież Jan Paweł II, wraz z grupą przyjaciół i młodzieży, wędrował tędy aż cztery razy (w latach 1952, 1952, 1957 i 1960). Trzy razy biwakowali nad Jeziorkami Duszatyńskimi. To miejsce z pewnością miało dla niego wyjątkowe znaczenie, co sprawia, że jest jeszcze bardziej specjalne.

Jak dotrzeć do Jeziorek Duszatyńskich i ile trwa droga?

Dziś możemy odwiedzać Jeziorka Duszatyńskie i cieszyć się ich malowniczością oraz ciekawą historią. Istnieje kilka szlaków pieszych, które prowadzą do tego urokliwego miejsca:

  • Szlak z Komańczy: Rozpoczynamy w Komańczy (kościół) i wędrujemy przez Prełuki i Duszatyn, docierając na miejsce. To trasa oznaczona na czerwono, będąca częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Cała wędrówka zajmuje około 2,5 godziny.
  • Szlak z Turzańska: Trasa niebieska z Przełęczy na Karczmisku (609 m n.p.m.) prowadzi przez Hruń (830 m n.p.m.) i Chryszczatą (998 m n.p.m.) do Jeziorek Duszatyńskich. Czas przejścia to około 4 godzin wędrówki.
  • Szlak z Przełęczy Żebrak: Wybierając się na ten szlak, możemy dotrzeć do Przełęczy Żebrak (822 m n.p.m.) i stamtąd wędrować szlakiem czerwonym przez Chryszczatą na Jeziorka Duszatyńskie. Czas przejścia to około 4 godzin pieszej wędrówki.
  • Szlak z Huczwic: Szlak zielony z Huczwic prowadzi na Chryszczatą, a następnie schodzimy czerwonym szlakiem na Jeziorka Duszatyńskie.

Mapa:

Jeziorka Duszatyńskie to miejsce, gdzie przyroda i historia splatają się w jedną fascynującą opowieść. To także idealne miejsce na jesienną wędrówkę, gdy przyroda Bieszczad ożywa w kolorach złota i czerwieni. Niech ta tajemnicza atrakcja Bieszczad stanie się celem twojej następnej przygody.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jeziorka Duszatyńskie – tajemnicza atrakcja Bieszczad idealna na jesień 2023 - Strona Podróży

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto