Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ku pamięci i wdzięczności względem śp. prof. Brunona Synaka

red.
ARCHIWUM
Profesor Brunon Synak należy do współtwórców samorządu Województwa Pomorskiego. Dwie kadencje kierował Sejmikiem naszego województwa. Dał się też poznać jako człowiek Uniwersytetu Gdańskiego, wybitny uczony. Współtworzył wizerunek uniwersalnego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ceniono również jego klasę człowieka: odważnego i rozważnego, a zarazem wrażliwego i szukającego zgody oraz porozumienia. Wiele jemu też zawdzięcza Pomorze, Kaszuby oraz Kociewie i Tczew - pisze Jan Kulas, były poseł z Tczewa.

Osobiście bliżej poznałem profesora Brunona Synaka w 1996 roku. Był recenzentem mojej pierwszej książki pt. „Sierpień ’80. Co pozostało z tamtych dni?”. Ocenił ją bardzo wysoko, głównie z uwagi na wielostronność spojrzenia na dziedzictwo „Solidarności”. Wysoko sobie cenił idee „Solidarności”.

Od 1998 roku, miałem okazję nawiązać stałą i bliską współpracę z prof. Brunonem Synakiem. Bowiem razem zasiadaliśmy w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Już na początku kadencji Profesora wybraliśmy jednym z kilku jego wiceprzewodniczących. Ujmował nas swoją wysoką kulturą polityczną i troską o wszechstronny rozwój Pomorza.

W 2002 roku z pełnym przekonaniem głosowałem na prof. Brunona Synaka jako przewodniczącego Sejmiku Woj. Pomorskiego. Dwie kadencje kierował naszym parlamentem regionalnym. Profesor czynił to z najwyższą klasą i elegancją. Doceniał każdy głos, szanował wszystkich radnych. Idea pro publico bono (dla dobra wspólnego), była dla niego najważniejsza. Nie przypadkiem też zabiegał o wysoką rangę naszego regionu na mapie współczesnej Polski. Doceniał rolę i znaczenie Wspólnoty Europejskiej. Dodam, że z jego również poparciem, otwarto Biuro Woj. Pomorskiego w Brukseli.

Prof. Brunon Synak był autentycznym Kaszubą i jednocześnie nowoczesnym, otwartym Pomorzaninem. Jako Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010) dbał o jego uniwersalizm. Konsekwentnie poparł naszą ideę, aby pierwszy rok regionalny uchwalany przez Sejmik, był „Rokiem Kociewskim” (2005). Nie przypadkiem wspierał miasto Tczew i inne ośrodki prorozwojowe Pomorza. Doceniał wszelkie inicjatywy służące rozwojowi nowoczesnego regionalizmu. Pomorze traktował jako wspólnotę Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków oraz obywateli Powiśla i Żuław. Profesor miał także istotny udział w przygotowaniu i uchwaleniu współczesnego godła Pomorza.

Prof. Brunon Synak był przyjacielem młodzieży i studentów. Jako socjolog i wykładowca był niezwykle ceniony w Uniwersytecie Gdańskim. Jego dorobek naukowy budził szacunek i uznanie. Był także przyjacielem harcerzy. Jako przewodniczący Sejmiku honorowo przewodniczył Pomorskiej Radzie Przyjaciół Harcerstwa. Z jego poparciem rok 2010, Sejmik uchwalił jako „Rok Harcerstwa na Pomorzu”. Cieszyły go nasze wspólne inicjatywy.

Prof. Brunon Synak do końca życia, pomimo dotkliwej choroby, pozostawał aktywny. Dobrze odczytywał znaki czasu. Zdążył nas jeszcze zaprosić na swoje 70. urodziny życia, zorganizowane przez jego przyjaciół w dniu 16 listopada tego roku. Z kolei dnia 30 listopada tegoż (2013) roku, dzielił się swoim doświadczeniem życiowym na Zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, odbywającym się na Wydziale Nauk Społecznych UG. Słuchaliśmy go z najwyższą uwagą i sympatią.

Śmierć prof. Brunona Synaka w dniu 18 grudnia 2013 roku, okazała się zdecydowanie przedwczesna. Jak mało kto, dobrze i szlachetnie zasłużył się Pomorzu. Odszedł jeden ze „Stolemów”, którego bardzo będzie nam brakować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto