Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Jak go uzyskać i jakie płyną z niego korzyści?

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Od 16 marca br. uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL, który umożliwia m.in. legalną pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej, korzystanie z usług medycznych i świadczeń rodzinnych czy założenie konta w banku.

-W Tczewie w środę i czwartek – w pierwszych dwóch dniach – nadano numer PESEL 146 obywatelom Ukrainy. Cały czas napływają kolejne wnioski. PESEL dla uchodźcy z Ukrainy pozwala w pełni skorzystać z pomocy oferowanej przez polski rząd czy jednostki samorządu terytorialnego. Sąsiedzi zza wschodniej granicy dzięki numerowi zyskają również prawo do legalnej pracy oraz bezpłatnej edukacjiinformuję urząd miasta.

Również i w gminie Pelplin obywatele Ukrainy korzystali z pomocy urzędników oraz pracowników miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

-Oprócz kwestii związanych z PESELEM, uchodźcy mogli otrzymać informacje dot.: ważnych telefonów kontaktowych i adresów, informacji o opiece medycznej, możliwości edukacji w naszych szkołach czy też kwestii zatrudnienia. Łącznie w ciągu dwóch dni udało się obsłużyć ponad 100 osób - przekazują pracownicy miejskiego ośrodka pomocy społeczne

Jak uzyskać PESEL?
Ukraińcy, którzy mieszkają na terenie gminy miejskiej Tczew, mogą złożyć wypełniony wniosek, wraz ze zdjęciem i niezbędnymi dokumentami, w urzędzie miejskim przy ul. 30 Stycznia 1 – pokój numer 6 na parterze.

-We wniosku należy wpisać m.in. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, datę wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny (jeżeli wnioskodawca go posiada). Aby dodatkowo uzyskać profil zaufany, należy też podać dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu. Profil zaufany gwarantuje dostęp do polskich e-usług, takich jak np. e-recepta. - przekazują urzędnicy z miejskiego ratusza.

Oprócz tego obywatele Ukrainy będą mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości w aplikacji mObywatel. Podczas składania wniosku pobiera się odciski palców od osoby (powyżej 12. roku życia), której dotyczy wniosek. Do wniosku niezbędne jest także zdjęcie, spełniające takie same wymagania jak do dowodu osobistego. Każdego chętnego urząd gminy Tczew kieruje na bezpłatne wykonanie zdjęcia.

Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku — z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana na podstawie oświadczenia. Wniosek w imieniu dziecka może złożyć jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Osoba składająca wniosek, otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto