Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piaseczno koło Gniewu. Muzeum zaprasza na wystawę poświęconą Kołom Gospodyń Wiejskich

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, w gm. Gniew zaprasza na nową wystawę poświęconą 155-leciu Kół Gospodyń Wiejskich. Podobnie, jak w przypadku kółek rolniczych, tak i KGW jako pierwsze powstały na Kociewiu. 14 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Kraziewicza pierwsze na ziemiach polskich kółko rolnicze w Piasecznie uchwaliło jednogłośnie zawiązanie pierwszego koła gospodyń wiejskich pod nazwą Towarzystwa Gospodyń.

Wystawa będzie czynna do 15 października 2021 r. Na ekspozycji można będzie zobaczyć, między innymi stare fotografie przedstawiające działalność kół gospodyń wiejskich oraz stroje ludowe.

A wszystko zaczęło się 14 marca 1866 roku. Z inicjatywy Juliusza Kraziewicza pierwsze na ziemiach polskich kółko rolnicze w Piasecznie uchwaliło jednogłośnie zawiązanie pierwszego koła gospodyń wiejskich pod nazwą Towarzystwo Gospodyń. Pierwszą przewodniczącą została Januaria Kalksteinowa z Klonówki, matka Edwarda Kalksteina, prezesa Kółka Rolniczego w Bobowie.

Działalność KGW przez lata obejmowała przede wszystkim sprawy związane z gospodarstwem domowym. Urządzano różnego rodzaju kursy kroju, szycia, cerowania, pieczenia, przyrządzania przetworów owocowych, warzywnych, mięsnych, wyrobu serów, ogrodnictwa, hodowli drobiu, prania, prasowania, także higieny domowej i osobistej, wyżywienia, zdrowia i opieki nad dziećmi, założono także szkółkę dla dziewcząt. Wiele z tych inicjatyw kultywowane jest do dziś. Niektóre są w zaniku, jak choćby umiejętność cerowania.

W czasie kiedy na Kociewiu zakładano kółka rolnicze, koła gospodyń wiejskich na Zachodzie Europy toczyła się walka o równouprawnienie kobiet w życiu społecznym i politycznym oraz jej wykształcenie zawodowe.

- Jednym z przejawów tych prądów było fachowe przygotowanie gospodyń wiejskich w celu podniesienia produkcyjności gospodarstw - mówi Marek Lidzbarski, kierownik piaseckiego muzeum. - Toteż fakt zawiązania w Piasecznie Towarzystwa Gospodyń miał duże znaczenie, tym bardziej że i w tym wypadku wyprzedzał o wiele lat inicjatywy podjęte później na innych ziemiach polskich.

Muzeum jest czynne:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00,
w pozostałe dni i godziny po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym: 58 535-14-29.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto