MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łukasz Brządkowski nowym prezydentem Tczewa. Zdecydowanie wygrał z Mirosławem Pobłockim

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Łukasz Brządkowski w drugiej turze został prezydentem Tczewa
Łukasz Brządkowski w drugiej turze został prezydentem Tczewa Archiwum Ł. Brządkowskiego
Łukasz Brządowski z Samorządu OdNowa wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Tczewie. Zdobył 11 687 głosów - 66,04 procent. Jego konkurent, czyli obecny prezydent Mirosław Pobłocki (Porozumienie na Plus) uzyskał 6 011 głosów - 33,96 procent. Frekwencja wyniosła 41,97 procent.

Łukasz Brządkowski wygrał w każdym obwodzie głosowania

43-letni Łukasz Brządkowski wygrał zdecydowanie w każdym obwodzie głosowania. Największą przewagę uzyskał w obwodzie nr 4 (78,12 procent głosów), a najniższą w obwodzie nr 10 (59,73 procent). W tej statystyce nie uwzględniamy trzech szpitalnych obwodów, w których nikt nie głosował albo po kilka osób.

Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów bezapelacyjnym zwycięzcą także był Łukasz Brządkowski, na którego zagłosowało 47,45 procent (9 248 głosów). Mirosław Pobłocki zdobył wtedy 5 603 głosy (28,75 procent), a Iwona Ochocka (nie przeszła do drugiej tury) - 4 639 głosów (23,80 procent).

Iwona Ochocka nie poparła Łukasza Brządkowskiego

Przed głosowaniem w drugiej turze Iwona Ochocka oficjalnie nie poparła Mirosława Pobłockiego, ale zdecydowanie opowiedziała się przeciw Łukaszowi Brządkowskiemu. Jednym z powodów było jego zaplecze. Na listach kandydatów na radnych Samorządu OdNowa znalazły się osoby z organizacji narodowych, skrajnie prawicowych, które ją zwalczały.

Iwona Ochocka zdradziła, że Mirosław Pobłocki w luźnej rozmowie miał zaproponować jej (w przypadku wygranej) stanowisko wiceprezydentki do spraw społecznych.

62-letni Mirosław Pobłocki był prezydentem Tczewa od 14 lat. Nie należy do partii politycznej. W drugiej turze wyborów oficjalnie poparła go Koalicja Obywatelska.

- W drugiej turze wyborów zdobyłem ponad 6 tysięcy głosów. Okazało się to za mało, aby objąć urząd prezydenta. Mimo pracy, zaangażowania i wielu pozytywnych zmian, jakie zaszły w Tczewie w ostatnich latach, nie udało mi się przekonać większości. Dziękuję tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i oddali na mnie swój głos, a także wszystkim, którzy w niedzielę poszli do wyborów, aby współdecydować o przyszłości Tczewa. Dziękuję tym, którzy towarzyszyli mi w codziennej pracy dla dobra naszego miasta. Mam nadzieję, że Tczew nadal będzie się rozwijał, abyśmy wszyscy mogli być z niego dumni. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi Łukaszowi Brządkowskiemu. Wiem, że czeka go ciężka praca i życzę mu powodzenia - napisał Mirosław Pobłocki.

Kim jest nowy prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski

Łukasz Brządkowski ma 44 lata. Ukończył politologię na Uniwersytecie Gdańskim i studia podyplomowe z zarządzania na Politechnice Gdańskiej. Pracuje w Platformie Przemysłu Przyszłości zajmującej się modernizacją polskiego przemysłu. W 2018 roku został radnym miasta Tczewa.

Udziela się społecznie. Współtworzy takie inicjatywy jak: Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta, zajmujące się promocją naszej lokalnej historii oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mostu, który działa na rzecz odbudowy Mostu Tczewskiego. Od 12 lat jest prezesem Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Stowarzyszenie było inicjatorem projektu społecznej rewitalizacji Parku Miejskiego, utworzenia Lasu Miejskiego na dawnym poligonie czy powołania Muzeum Kolejnictwa w tczewskim “okrąglaku”. Jest także współautorem dwóch książek o historii Tczewa oraz wolontarystycznym miejskim przewodnikiem.

- Otrzymałem ogromny kredyt zaufania od mieszkańców. Za to dziękuję. Stoją przede mną duże wyzwania. Oczekiwania są duże. Postaram się je spełnić. Na bieżący rok uchwalony jest już budżet, a więc zmian nie będzie wiele. W kolejnych latach chcę realizować punkty naszego programu, w tym przynajmniej jedną dużą zapowiadaną przez nas inwestycję - mówi Łukasz Brządkowski.

Wiadomo już, kto zostanie wiceprezydentem Tczewa do spraw społecznych. Będzie nim Joanna Grabowska, była dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, obecnie pracująca w Gdańsku. Joanna Grabowska została wybrana radną w Tczewie w tych wyborach.

Nie ma jeszcze decyzji co do wiceprezydenta do spraw gospodarczych.

Jaka jest sytuacja w nowej Radzie Miejskiej w Tczewie?

Mandaty w Radzie Miejskiej w Tczewie wywalczyły cztery komitety. Samorząd OdNowa, Porozumienie na Plus oraz PiS mają po 6 radnych. Koalicja Obywatelska zdobyła 5 mandatów.

Wydaje się, że najbardziej prawdopodobna koalicja w radzie to Samorząd OdNowa i PiS.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto