Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest rolników z powiatu tczewskiego. Przejazd drogą krajową nr 91

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek (10.02.2024 r.) odbył się protest rolników z powiatu tczewskiego. Zaczął się o godzinie 11 w Gniewie. Kilkadziesiąt ciągników i innych maszyn rolniczych poruszało się w kolumnie drogą krajową nr 91. Po drodze, m.in. w Czarlinie dołączyli kolejni protestujący. Kolumna dotarła do Tczewa. Rolnicy protestują z powodu polityki Unii Europejskiej dotyczącej m.in. przedłużenia bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do 2025 roku oraz zapisom Europejskiego Zielonego Ładu, który ma prowadzić do ograniczenia produkcji w związku z planowanym wprowadzeniem zwiększonych wymagań środowiskowych.

Rząd musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej

- Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP - czytamy w stanowisku NSZZ RI „Solidarność”.

Ukraińskie zboże zalało nasz rynek

- Protestujemy przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Odcisnął on piętno na opłacalności naszej produkcji. Ciężko jest prowadzić gospodarstwa w takich warunkach. Ukraińskie zboże zalało nasz rynek. Oni tam produkują znacznie taniej i nie mają takich obostrzeń jak my. Poza tym, nie podobają nam się zapisu europejskiego zielonego ładu. Każą nam np. ugorować grunty, co oznacza ograniczenie produkcji i straty - powiedziała nam Paulina Muchowska, rolniczka z Nicponi (gm. Gniew).

Protest rolników spowodował utrudnienia w ruchu. Zakończył się około godziny 17.

Zobaczcie zdjęcia z protestu:

Protest rolników w powiecie tczewskim.

Protest rolników z powiatu tczewskiego. Przejazd drogą krajową nr 91

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto