Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: Czarny Protest kobiet z... kontrmanifestacją środowisk narodowych [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Około stu osób protestowało dzisiaj, 8 marca, w Tczewie w sprawie respektowania podstawowych praw kobiet. Swoją pikietę w obronie tradycyjnych praw rodziny zorganizowały też Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo-Radykalny.

Pikiety w Dniu Kobiet odbywały się w całym kraju. Także w Tczewie, gdzie ubrane na czarno osoby, bo nie tylko panie, zebrały się na placu z fontanną przy ul. Żwirki. „Czarny Protest” zorganizowały lokalne struktury Platformy Obywatelskiej.

- My kobiety z Tczewa i powiatu tczewskiego stanowczo nie zgadzajmy się, by odmawiano nam podstawowych praw człowieka - informowała Alicja Rachwał, rzeczniczka PO w powiecie. - Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom prawa do godności, decydowaniu o swoim życiu i swojej rodzinie. Razem walczmy o swoje podstawowe prawa do życia, zdrowia i wolnego wyboru. Nasza inicjatywa jest konsekwencją sytuacji w jakiej znalazła się kobieta w Polsce.

Na placu zebrało się około stu osób. Część ubrana na czarno, inne z parasolami, które stały się symbolem ubiegłorocznych protestów przeciwko zaostrzenia prawa do aborcji.

- Nie wyobrażam sobie, aby w XXI w. całkowicie zakazać aborcji - mówiły uczestniczki protestu. - Nie można kazać kobiecie urodzić dziecka z gwałtu lub dziecka z poważną wada zdrowia, a potem pozwolić jej patrzeć, jak to dziecko umiera.

Sporo pretensji kierowano pod adresem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Apelowano o utrzymanie dostępu do tabletek „dzień po” bez recepty oraz o prowadzenie odideologizowanej edukacji seksualnej w szkołach.

„Czuję, myślę, decyduję!”, „Znajdzie się siła na Radziwiłła!”, „Polska jest kobietą!”, „Beata, niestety, ten rząd obalą kobiety” - to tylko niektóre hasła, które wykrzykiwali uczestnicy protestu.

- Stanowimy połowę społeczeństwa, a 50 proc. ludzi w demokracji nie może nie mieć głosu - mówiły tczewianki. - Jesteśmy głosem kobiet, bitych, poniżanych, ośmieszanych, które z różnych względów boją się walczyć o swoje prawa i mówić o nich publicznie.

„Czarny Protest” spotkał się z kilkunastoosobową kontrmanifestacją Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

- Chcemy, aby w Polsce wartości rodzinne były stawiane na piedestale - krzyczeli do megafonu uczestnicy pikiety. - Feministki chcą zniszczenia tradycyjnej roli rodziny. Platforma Obywatelska to upadła partia, która wykorzystuje kobiety w swojej politycznej grze. Nigdy nie będzie zgody na mordowanie nienarodzonych dzieci.

Agresji słownej po obu stronach sporu nie brakowało. Ze strony uczestniczek „Czarnego Protestu” pod adresem środowisk narodowych padły słowa o „dzieciach, które krzyczą o czymś, o czym nie mają pojęcia”. Na miejscu pojawiła się w końcu policja, która spisała uczestników kontrmanifestacji. Jak się okazało, nie została ona zarejestrowana jako zgromadzenie publiczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto