Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: List otwarty w obronie ogniska wychowawczego

opr. szal
Fot. Anna Szałkowska
Czy Ognisko wychowawcze im. Kazimierza Lisieckiego w Tczewie przetrwa? Starostwo Powiatowe w Tczewie poinformowało, że z końcem roku kończy finansowanie tej placówki i przekazuje ją do miasta. 9 sierpnia odbędzie się komisja połączonych komisji miejskiej i powiatowej. Tymczasem do tczewskich redakcji dotarł list otwarty obrońców ogniska.




List otwarty do Zarządu Powiatu Tczewskiego i jego komisji, w których gestii leży poniżej przedstawiona sprawa oraz do Zarządu, Rady Miejskiej w Tczewie i komisji miejskich.



Jesteśmy zaniepokojeni informacjami w mediach dotyczącymi likwidacji Ogniska wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego Dziadka w Tczewie - jedynej tego typu placówki w naszym mieście i powiecie.
 Od prawie 25 lat świadczy ona systemową opiekę, spiera wychowawczo, niesie specjalistyczną pomoc dzieciom w wieku 7-18 lat i ich rodzicom pozostających w trudnych i złożonych sytuacjach życiowych (nałogi, uzależnienia, przemoc fizyczna i psychiczna, rozbicie, przestępczość, ubóstwo, niewydolność wychowawcza, wielodzietność, niepełnosprawność dzieci, ich opiekunów i inne) poprzez podejmowanie stosownych i koniecznych interwencji. 

Dobre efekty procesu opiekuńczo-wychowawczego placówki przynosi codzienna (powyżej 90 procent frekwencji podopiecznych na zajęciach) systematyczna, konsekwentna, długofalowa praca z wychowankami, którzy sukcesywnie nabierają umiejętności radzenia sobie z problemami edukacyjnymi (100 procent promocji do wyższych klas), samoobsługą, świadomy życiem, odpowiedzialnością oraz problemami emocjonalnymi.



Ognisko pełni rolę placówki integracyjnej,w której swoje miejsce znalazło ponad 30 procent podopiecznych z orzeczoną niepełnosprawnością oraz zaburzeniami w zachowaniu. Szkoły kierują tu przypadki dzieci i rodzin wymagające szczególnego postępowania i działań pedagogicznych. To kolejna rola i zadania Ogniska wychowawczego, wyróżniające placówkę pośród pozostałych form pomocy. W swojej długoletniej działalności wypracowało sobie w środowisku i instytucjach z nim współpracujących dobrą markę i rzetelną opinię dobrej skuteczności niesionej pomocy. Dzieci niejednokrotnie oczekują w kolejce na wolne miejsce.
Usamodzielnieni absolwenci i ich rodzice bardzo dobrze oceniają jego pracę opiekuńczą, wychowawcza, terapeutyczną i edukacyjną, podkreślając ogromną pozytywną rolę placówki w ich życiu. Oni sami utrzymują wieloletnie więzi ze swoimi wychowawcami, realizują sprawdzone metody wychowawcze wobec własnych dzieci, często stanowią finansowe wsparcie dla swych rodzin. Są to efekty fachowego wspierania i pozytywnego wzmacniania rodziców, opiekunów i krewnych stanowiących rodziny zastępcze. W sytuacjach kryzysowych w złożonych problemach wychowawczych, zdrowotnych Ognisko uświadamia i aktywizuje rodziców w toku indywidualnych, pedagogicznych rozmów oraz wspólnych warsztatowych spotkań z instruktażem dotyczącym rodzinnej opieki, wychowania i pomocy dziecku.

Prowadzony jest kompleksowy, systematyczny monitoring rodziny w obszarze problemów i podejmowanych przez nią a sugerowanych przez Ognisko działań. 



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto