MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew pod okupacją hitlerowską - nowa wystawa w Fabryce Sztuk

Przemysław Zieliński
Prezydent Mirosław Pobłocki otworzył wystawę "Tczew pod okupacją hitlerowską" wraz z senatorem Andrzejem Grzybem
Prezydent Mirosław Pobłocki otworzył wystawę "Tczew pod okupacją hitlerowską" wraz z senatorem Andrzejem Grzybem PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
W Fabryce Sztuk otwarto ekspozycję pt. „Tczew pod okupacją hitlerowską”. To kolejna duża wystawa poświęcona historii miasta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

- To pierwsza wystawa opowiadająca wyłącznie o czasach II wojny światowej - podkreśla Radosław Wiecki, historyk i komisarz wystawy.

Autorzy ekspozycji korzystali ze zbiorów archiwów m. in. w Berlinie i Ludwigsburgu.
- Okazało się, że w archiwach za Odrą znajduje się sporo materiałów związanych z Tczewem, w tym fotografie, do których jeszcze nikt nie dotarł - zaznacza Alicja Gajewska, dyrektorka Fabryki Sztuk.

Wystawa „Tczew pod okupacją hitlerowską” opowiada m. in. o walkach o mosty tczewskie 1 września 1939 r., wypędzeniach mieszkańców, eksterminacji lokalnych elit oraz wydarzeniach związanych z obozem koncentracyjnym Stutthof i egzekucjami w Lesie Szpęgawskim. Wystawie towarzyszy książka i film pod tym samym tytułem.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w niedzielę, 1 września.

- Niech ta wystawa przybliży nam, mieszkańcom Tczewa, okres II wojny światowej, w którym żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie, którzy czasami wspominają dzień 1 września - powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - To był okrutny czas, ale musimy pamiętać, że ludzie wówczas też się kochali, zawierali małżeństwa. Musieli toczyć normalne życie w warunkach wojny.

- Wystawa mówi nie tylko o realiach okupowanego miasta, ale także o ludziach, których postawy i wybory tworzyły historię tego miejsca, którzy często świadomie rzucili się w wir historii, ale opowiada też o tych, których ta historia wessała - mówił Radosław Wiecki. - Im wszystkim należy się pamięć.

Ekspozycję można już oglądać w budynku głównym Fabryki Sztuk. Czasu na to mamy sporo - aż do 14 września 2014 r. Honorowy patronat nad nią objął prezydent RP Bronisław Komorowski, z kolei patronem medialnym jest „Dziennik Bałtycki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto