MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: są oferty na wykonanie dwupoziomowego parkingu na węźle, ale za wysokie...

Przemysław Zieliński
UM Tczew
Trwa analizowanie ofert, które napłynęły na przetarg dotyczący zaprojektowania oraz zbudowania dwupoziomowego parkingu na węźle transportowym w Tczewie.

Miasto przeznaczyło na inwestycję 10,8 mln zł (w tym 85 proc. unijnej dotacji), ale złożone dwie propozycje sięgają 12,9 oraz aż 16,8 mln zł. Parking na około 100 pojazdów zlokalizowany będzie na działce znajdującej się pomiędzy istniejącym naziemnym parkingiem, a prywatnym, „żużlowym” parkingiem strzeżonym przy ul. Gdańskiej. Projektanci zakładają wykorzystanie naturalnej deniwelacji terenu przyległego do istniejącego parkingu, pozwalającej wykonać poziom „-1” i następnie nadbudować go do poziomu „0”. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to grudzień 2019 r.

Gdy w 2012 r. oddawano do użytku transportowy węzeł integracyjny w Tczewie wydawało się, że taka liczba miejsc w zupełności wystarczy. Szybko jednak okazało się, że dominującą zasadą szukania wolnych miejsc postojowych będzie odwieczne „kto pierwszy, ten lepszy”. Tylko w ciągu roku od otwarcia węzła zarejestrowano na parkingu 271 tys. wjazdów samochodów, miesięcznie ponad 22 tys., a dziennie 753. Najwięcej kierowców korzystało z niego w piątki, bo aż 956. Mimo iż po trzech latach od zakończenia inwestycji władze miasta miały prawo wprowadzić opaty za korzystanie z parkingu, widząc jego popularność, nie zdecydowano się na ten krok. Nie brakuje więc kierowców, którzy zamiast na kilka godzin pozostawiają swoje pojazdy na kilka dni, a nawet dłużej.

- Stworzony przed sześcioma laty parking był wystarczający i zachowywał w pierwszych latach funkcjonowania węzła rezerwę miejsc postojowych - tłumaczyła nam niedawno Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - W latach 2012-2016 zaobserwowano wzrost zainteresowania stylem podróżowania „parkuj i jedź” i w konsekwencji stopniowo zwiększała się liczba samochodów i rowerów pozostawianych na tczewskim węźle integracyjnym. Obserwujemy rejestracje tczewskie i kilku sąsiednich powiatów. Parking jest w ciągu dnia roboczego do późnych godzin wieczornych zajęty w całości. W rezultacie zachodzących zmian i potrzeb, infrastruktura dotychczasowego węzła stała się niewystarczająca, toteż podjęto działania na rzecz wzmocnienia funkcjonalności obszaru, poprzez poszerzenie możliwości integracji usług transportu indywidualnego i pasażerskiego oraz zwiększanie zdolności transportowych tczewskiego węzła integracyjnego.

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto