Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o II wojnie światowej w Fabryce Sztuk w Tczewie

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Fabryka Sztuk przy współpracy z Samodzielną Grupą Odtworzeniową „Pomorze” postanowiła ukazać wrzesień 1939 roku z perspektywy dokumentów i militariów. Wśród blisko 90 eksponatów są zarówno oryginały, jak i repliki.

Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć motocykl z wózkiem bocznym, rower, broń i umundurowanie z epoki. Znalazły się także pamiątki po 2. Batalionie Strzelców, który bronił Tczew, gdy wybuchła druga wojna światowa. Są to m.in.: legitymacje, repliki odznaki czy też szkicu dowódcy ppłk. Stanisława Janika obrazującego atak wojska niemieckiego na mosty tczewskie.

Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudza replika karabinu ppanc. wz. 35 Ur, którego rozprowadzanie odbywało się w sposób ściśle tajny. Broń była dostarczana polskim żołnierzom w drewnianych skrzyniach z napisem „Nie wolno otwierać – sprzęt mierniczy” (niektóre źródła podają: „Nie wolno otwierać – sprzęt optyczny”).

Na wystawie wykorzystano plansze tematyczne opisujące okupację niemiecką w Tczewie. Wartość dodaną ekspozycji stanowi film dokumentalny z 2013 roku produkcji Fabryki Sztuk. Świadkowie tamtych dni wspominają bombardowanie Tczewa na początku, jak i pod koniec wojny. Mowa jest ponadto o wysiedleniach Polaków, życiu codziennym pod okupacją, niemieckiej liście narodowościowej oraz o mordzie dokonanym przez Niemców na tzw. świńskim rynku w 1940 r. W filmie wystąpili: Mieczysław Olejniczak, Kazimiera Noetzel, Edmund Pek, Łucja Szczepańska, Zenon Weiss, Tadeusz Wrycza, którego znamienne są słowa: „To jest coś strasznego, to jest coś potwornego. Nigdy więcej wojny”.

Dokument dostępny jest również na kanale YouTube Fabryki Sztuk: TUTAJ

„A więc wojna… Wrzesień 1939 w fotografiach, dokumentach i militariach”
do 30.09.2020 r.
kurator: Radosław Wiecki/Fabryka Sztuk
eksponaty ze zbiorów: Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, Cezarego Szostaka, Zbigniewa Stochowicza, Piotra Kędzierskiego, Mariana Kordunowskiego, Marka Grochalskiego, Ryszarda Kujawy, Fabryki Sztuk

Fabryka Sztuk
Tczew, ul. 30 Stycznia 4
poniedziałek-piątek 10.00-18.00
sobota, niedziela 10.00-16.00
ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
wstęp bezpłatny
zasady zwiedzania: TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto