Reporterskie spojrzenie na Chór "Echo"
Autorem wystawy jest Józef Ziółkowski. To reporterskie spojrzenie na działalność chóru. Wystawa została przygotowana na podstawie kronik Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, książki „Pieśń ujdzie cało” Romana Landowskiego i artykułów prasowych. Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, Fabryki Sztuk w Tczewie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Stanisława Zaczyńskiego, Józefa Golickiego, Jacka Cherka, Marcina Stolarskiego oraz archiwów prywatnych członków „Echa”: Ryszarda Kohlanda, Leopolda Kulikowskiego, Karola Zaborowskiego, Karola Kulinca i Andrzeja Merchela. Oprawą graficzną zajęła się Aleksandra Ujazdowska.
Wystawę o chórze Echo można oglądać do końca października
Wystawę będzie można oglądać do końca października 2023 r. Dodajmy, że w czerwcu zaplanowano jubileuszowy galowy koncert tczewskiego chóru.
Poniżej pierwszy wpis z kroniki chóru
"Okres 150-letniej niewoli pruskiej, pomimo szczególnego nasilenia germanizacji Pomorza Zachodniego, nie załamał Polaków zamieszkałych na tych terenach. Jedną z form utrzymania się polskości na tych terenach była polska pieśń ludowa. Śpiewano ją wszędzie, gdzie tylko zgromadziła się grupa Polaków. W pieśniach wyrażano umiłowanie straconej Ojczyzny oraz wolę walki z okupantem. Po odzyskaniu wolności w 1920 roku powstała myśl utworzenia w Tczewie chóru męskiego. (...) Chór powstał w 1923 roku z inicjatywy zapalonych śpiewaków, takich jak: W. Kobyliński. L. Sumiński, W. Szneider, J. Kamiński i innych. Przyjmuje on nazwę Chóru Męskiego Echo."
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wpis z kroniki chóru przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?