MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Badanie klimatu rowerowego w Tczewie: chwalimy nowe ścieżki, narzekamy na kierowców...

Redakcja
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Tczew był pierwszym miastem w kraju, które zdecydowało się na badanie klimatu rowerowego. Wynik? Całkiem przyzwoity.

W ostatnich latach władze Tczewa nie tylko inwestują w rowerową infrastrukturę, ale także promuję ten środek przemieszczania się po mieście, zachęcając do tego chociażby organizacją konkursów z nagrodami. Widoczny wzrost ruchu rowerowego na miejskich ulicach, a przez to pojawienie się coraz silniejszej grupy „lobbującej”, sprawiło, że urzędnicy postanowili zbadać nastroje tej części mieszkańców. Badanie klimatu rowerowego przeprowadziła na przełomie września i października ubiegłego roku Polska Unia Mobilności Aktywnej.

- Był to pilotaż na skraję kraju, bo dotąd na takie przedsięwzięcie nie zdecydowało się żadne polskie miasto. Tymczasem w Europie badania klimatu rowerowego są standardem od dwudziestu lat - wyjaśnia Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy w Tczewie.

Rowerzyści mogli wziąć udział w internetowej ankiecie lub porozmawiać z ankieterami przy dworcu kolejowym, gdzie w dni powszednie swoje jednoślady przed przesiadką do pociągu pozostawia przynajmniej kilkadziesiąt osób. W sumie z możliwości zabrania głosu skorzystały 143 osoby, odpowiadając na pytania z pięciu modułów tematycznych w sześciostopniowej skali, gdzie „1” oznaczała odpowiedź najbardziej pozytywną, a „6” negatywną. Tematy dotyczyły klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa miłośników jazdy na dwóch kółkach, komfortu jazdy oraz infrastruktury i sieci udogodnień do jazdy rowerem. W sumie Tczew uzyskał średni wynik na poziomie 3,15.

- To dobry wynik, bo lepszy niż średnia dla miast niemieckich, gdzie takie badania są popularne, która wynosi 3,8 - ocenia Rafał Glazik z Polskiej Unii Mobilności Aktywnej.

Tczewscy rowerzyści najwyżej ocenili promowanie ruchu rowerowego przez miasto, informowanie o rowerowych przedsięwzięciach przez lokalne media, łatwość dojazdu do centrum i do pracy oraz powstawanie nowych ścieżek rowerowych. Negatywnie odnieśli się do częstych kradzieży jednośladów, poruszania się po ulicach, konfliktów z kierowcami oraz braku możliwości przewiezienia rowerów miejskimi autobusami.

Czytaj więcej w piątkowym wydaniu "Dziennika Tczewskiego"!

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto