Nasza Loteria

Bateria wojskowa w Małym Garcu z początku XX wieku. Zapomniana atrakcja turystyczna

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Zespół fortyfikacji wybudowany w latach 1901-1902 w Małym Garcu (gm. Subkowy) miał służyć ochronie rozwidlenia Wisły i Nogatu oraz śluzy w Białej Górze. Został zaprojektowany i stworzony przez Urząd Fortyfikacji w Gdańsku. Stanowił system obronny m.in. Malborka. Współcześnie, choć znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, niszczeje i nie jest wykorzystywany turystycznie.

Pozostałości armatniego zespołu fortyfikacyjnego znajdują się około 100 metrów od drogi asfaltowej Mały Garc - Rybaki. Można z niej dostrzeć niewielką jego część. Nie ma żadnej kierunkowej strzałki. Jest za to tzw. sobek. To jeden z 25 pamiątkowych kamieni wkopanych w gminie Subkowy w 2014 roku w ramach projektu „25 Sobków na 25 lat Wolności”. Jego głównym celem była promocja walorów krajoznawczo-przyrodniczych gminy w powiązaniu z obchodami 25. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. Napis na kamieniu brzmi: 15. stanowisko baterii dział 100 mm 1901-1902.

Teren, na którym znajdują się pozostałości baterii stanowi obecnie własność prywatną. Dojście do zespołu fortyfikacji jest problematyczne, bo przegradza je pastuch.

Baterię w Małym Garcu stworzono w latach 1901-1902

Baterię stworzono w latach 1901-1902 w ziemnym wykopie. Wyprofilowano nasypy m.in. dla stanowisk armat (kaliber 100 mm). Powstały schrony amunicyjne, schrony dla dowódców i załóg, parki amunicyjne, stanowiska. Wykonano je z betonu zbrojonego siatką i bednarką oraz cegły.

Bateria składała się z sześciu stanowisk ogniowych zakończonych stanowiskiem dowodzenia. Do tego był schron amunicyjny. Armaty ustawiono liniowo, a ich stanowiska przedzielono trawersami. Główny schron amunicyjny został odsunięty od stanowisk ogniowych (odrębny wykop). Z drogą łączącą stanowiska ogniowe skomunikowany był za pomocą pochylni.

Czytaj także:
XIX-wieczny wiatrak w Tczewie z dotacją na remont | WIDEO, ZDJĘCIA

Bateria od 1902 roku podlegała Fortyfikacji Malbork, gdzie składowano jej wyposażenie. Zespół w Małym Garcu zmodernizowano w 1912 roku. M.in. dwa schrony amunicyjne zamieniono na schrony załóg.

W 1920 roku baterię przejęło Wojsko Polskie. Przez cały okres międzywojenny była utrzymywana w sprawności. Swoje przeznaczenie, funkcje straciła po drugiej wojnie światowej.

Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że bateria w Małym Garcu nigdy nie została wykorzystana w działaniach wojennych.

Dawne ogniowe stanowiska w Małym Garcu nie są wykorzystywane turystycznie

W latach 90. XX wieku służby konserwatorskie postulowały spopularyzowanie tego miejsca jako atrakcji turystyczno-krajobrazowej, włącznie ze stworzeniem punktu widokowego na Wisłę. Tak się nie stało. Był pomysł, aby miejsce wykorzystać jako strzelnicę. Też nie wyszło.

Pozostałości dawnej baterii są z roku na rok coraz bardziej zaniedbane.

Mirosław Murzydło, wójt gminy Subkowy powiedział nam, że nawiąże kontakt z obecnym właścicielem tego terenu i być może uda się wskrzesić pozostałości dawnej wojskowej baterii jako atrakcję turystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto