Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Tczewa. Duże i małe projekty wybrane

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Wybrano projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Tczewa na 2024 rok. Oddano 2963 głosy (2428 rok wcześniej). To niewiele, bo Tczew liczy około 59 tysięcy mieszkańców, a głosować mogły także dzieci.

Na przedsięwzięcia w budżecie obywatelskim miasto przeznaczyło milion złotych. Z 11 dużych projektów finansowanie otrzyma pięć.

- Liczba osób głosujących jest podobna, jak w ubiegłym roku. Pojawiły się ciekawe projekty. To z jednej strony. Z drugiej strony obserwuję już pewne nasycenie zadaniami. Cieszę się, że przeszły wszystkie małe projekty poprawiające warunki życia w naszym mieście - mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Największą liczbę głosów dostał projekt dotyczący doposażenia istniejących placów zabaw na Górkach I i Górkach II w nowe urządzenia rekreacyjno-edukacyjne (336 głosów). Koszt zadania to 221 tysięcy złotych.

Zobacz także:

Na stworzenie boiska do gry w kręgle fińskie oraz bule oddano 295 głosów. Koszt realizacji projektu wynosi 190 tysięcy złotych.

Trzeci projekt, który uzyskał finansowanie, to odbudowa ścieżki przyrodniczej nad Wisłą w rejonie ulicy Nadbrzeżnej - 243 głosy, koszt 250 tysięcy złotych.

Utworzenie Dog Parku przy ul. Andersena to kolejne wybrane przedsięwzięcie. Na ten projekt oddano 175 głosów. Koszt zadania wynosi 75 tysięcy złotych.

Zagospodarowanie terenu zielonego przy ulicy Władysława Jurgo to ostatnie wybrane zadanie z listy dużych projektów. Oddano na nie 107 głosów. Koszt prac wynosi 52 tysiące złotych.

W budżecie obywatelskim zgłoszono także sześć małych projektów. Wszystkie otrzymają dofinansowanie

Pierwsze zadanie to stworzenie plaży na trawie w rejonie ulicy Żeglarskiej (bulwar). Na projekt oddano 567 głosów. Koszt prac wynosi 25 tysięcy złotych.

Kolejny projekt dotyczy eliminacji wypadków na ścieżce rowerowej w obrębie skrzyżowania ul. Saperskiej i Wojska Polskiego - 391 głosów, koszt 15 tys. zł.

Rozbudowa placu zabaw przy ulicy Sychty otrzymała 144 głosy. Realizacja projektu będzie kosztowała 25 tysięcy złotych.

Stworzenie całorocznej rabaty przy ulicy Jurgo to kolejny projekt. Oddano na niego 126 głosów, koszt 24 tysiące złotych.

Czytaj także:

Na stworzenie siłowni dla seniorów przy ulicy Jedności Narodu oddano 79 głosów. Koszt prac szacuje się na 25 tysięcy złotych.

Ostatni projekt dotyczy montażu progów zwalniających (typu wyspa) na ulicy Henryka Sienkiewicza - 60 głosów, koszt wynosi 18 tysięcy złotych.

Każda osoba mogła oddać dwa głosy (duży i mały projekt).

Co z kolejnymi edycjami budżetu obywatelskiego? Pojawiły się głosy, aby z niego zrezygnować, zważywszy choćby na niewielką liczbę głosujących osób.

Prezydent Mirosław Pobłocki nie przewiduje rezygnacji z budżetu obywatelskiego (pozostanie 1 mln zł), tak jak i włączenia do niego tzw. miękkich projektów, czyli np. organizacji imprez.

- Na organizację imprez są inne źródła, np. granty - stwierdza Mirosław Pobłocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto