Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewska Spółdzielnia Socjalna w Pelplinie energicznie podbija lokalny rynek usług opiekuńczych i sprzątających

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Przed Konradem Manią nie lada wyzwanie
Przed Konradem Manią nie lada wyzwanie Krzysztof Mania
Kociewska Spółdzielnia Socjalna rozwija skrzydła. Dotychczas przejęła usługi opiekuńcze w gminie Pelplin. Ma już pierwsze umowy na sprzątanie budynków biurowych. Prezesem spółdzielni jest dotychczasowy rzecznik pelplińskiego magistratu.

Założycielami Kociewskiej Spółdzielni Socjalnej są gminy Morzeszczyn i Pelplin. Od lutego spółdzielnia przejęła świadczenie usług opiekuńczych na rzecz osób starszych z gminy Pelplin. Przy tej usłudze pracuje 38 opiekunów oraz osoba koordynująca ich pracą. Opieką otoczonych jest ponad 80 seniorów z terenu gminy Pelplin.

- Niektórzy z naszych podopiecznych wymagają szerokiego spektrum usług opiekuńczych - mówi Konrad Mania, prezes KSS. - Dla jednych istotne jest wsparcie psychologiczne, inni oczekują pomocy w robieniu codziennych zakupów czy też w porządkach w domu. Bywa, że taka starsza osoba po prostu potrzebuje kogoś, kto z nią porozmawia, wysłucha, przeczyta jej książkę czy też odwiedzi w szpitalu jeśli zaistnieje taka konieczność.

Rocznie w gminie Pelplin przewiduje się świadczenie około 55 tysięcy godzin takich usług.

- Zależy mi na tym, żeby świadczone przez spółdzielnię usługi były wysokiej jakości, a osoby, które będą je realizować były należycie wykwalifikowane, cechujące się empatią, oddaniem i odpowiednim podejściem do swoich podopiecznych - podkreśla Konrad Mania. - Chcę aktywnie uczestniczyć w świadczonych przez nie usługach na bieżąco kontrolując ich jakość, włączając w to wizyty w środowiskach, do których trafia nasza pomoc.

Nie tylko realizacja zadań gminnych stanowi podstawę funkcjonowania spółdzielni. KSS również aktywnie pozyskuje klientów na rynku komercyjnych, m.in. w zakresie usług sprzątających czy zagospodarowania terenów zieleni.

- Mamy już pierwsze umowy na świadczenie usług sprzątających w obiektach biurowych - mówi prezes.

Warto pamiętać, że spółdzielnia socjalna jest specyficznym rodzajem spółdzielni pracy, która w swej istocie nie jest nastawiona na maksymalizację zysku. Ma ona wypełniać dwie odmienne, lecz równie ważne funkcje różnych podsystemów: ekonomicznego i społecznego. W porządku ekonomicznym jej podstawową funkcją jest wytwórczość. Musi więc wytwarzać usługi lub produkty o odpowiednim poziomie jakości odpowiadającym oczekiwaniom klientów. Środki finansowe z ich sprzedaży winny pokrywać wydatki związane z procesem produkcji.

W tym sensie spółdzielnie socjalne prowadzą przedsiębiorstwo, są więc podmiotami gospodarczymi podporządkowanymi zasadom rynkowym. Z drugiej strony obowiązkiem spółdzielni socjalnych jest prowadzenie działalności w przestrzeni społecznej, w której ich podstawową funkcją jest integracja społeczno-zawodowa. Na tej płaszczyźnie spółdzielnie socjalne prowadza taką aktywność, która służy wzmacnianiu istniejących i tworzeniu nowych więzi społecznych, promują określone wzorce i normy postępowania, czy ogólnie rzecz biorąc, służą społecznościom lokalnym.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto