MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej na Muzeum: miasto dba o kolejowe tradycje

Przemysław Zieliński
Archiwum
O idei powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Tczewie rozmawiamy z prezydentem miasta Mirosławem Pobłockim.

Panie prezydencie, w Senacie RP trwa dyskusja nad powołaniem Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Przez lokalnych społeczników z Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa została zgłoszona także kandydatura Tczewa. Jak ocenia Pan szanse naszego miasta?
Trudno mi oceniać szanse Tczewa, zwłaszcza że mamy silnych konkurentów, jak Warszawa i Gniezno. Dopóki nie zapadła decyzja, wszystko jest możliwe.

Jakie są silne, a jakie słabe strony tczewskiej kandydatury?
Muzeum byłoby dobrym przystankiem dla turystów zmierzających z Trójmiasta do Malborka, ale też atrakcją dla mieszkańców. Za Tczewem przemawia historia. Tczew nadal uznawany jest za miasto kolejarzy. Do dzisiaj niemal w każdej rodzinie jest lub był ktoś pracujący na kolei. Mamy też w mieście mnóstwo miejsc i pamiątek świadczących o kolejarskich tradycjach.Tczew swoje powstanie zawdzięcza Wiśle, ale rozwój gospodarczy - kolei. Gdyby nie ona, nie było takiego Tczewa, jaki mamy dzisiaj. W połowie XIX wieku to kolej wymusiła zakrojone na wielką skalę inwestycje, począwszy od mostu, a skończywszy na rozbudowie miejskiej infrastruktury. Dzięki rozwojowi kolei znacznie zwiększyła się liczba mieszkańców Powstały nowe osiedla (Nowe Miasto, Zatorze), szkoły, zakłady przemysłowe, sieć wodociągowa i in. Rozwinął się również transport rzeczny. Tczew stał się jednym z najważniejszych skrzyżowań komunikacyjnych - kolejowych i drogowych.

Czy władze miasta zamierzają w jakiś sposób włączyć się w lobbing na rzecz promowania idei otwarcia takiej placówki w Tczewie?
Lokalizacja, która jest brana pod uwagę, a więc parowozownia, czyli tzw. okrąglak i sąsiedni obszar to nie są nieruchomości należące do miasta, wiec trudno, aby miasto decydowało o ich przeznaczeniu. Nasze plany przestrzenne dla terenów przy ul. Warsztatowej nie wykluczają powstania tam muzeum. Z pewnością Tczew zasługuje na takie miejsce.

W jaki sposób Tczew pamięta o swoich kolejarskich korzeniach? Może są plany, aby tradycje kolejarskie eksponować w jeszcze inne, nowe sposoby?
Nie brakuje w mieście pamiątek związanych koleją. Mamy biało-czarną lokomotywę na terenie zintegrowanego węzła transportowego, która jest związana z pochodzącym z Tczewa Grzegorzem Ciechowskim, liderem zespołu „Republika”. Uniesiony semafor na Skwerze Tczewskich Kolejarzy świadczy o tym, że nasze miasto jest zawsze otwarte. Na osiedlu Suchostrzygi urządziliśmy „kolejowy” deptak łączący ul. Armii Krajowej i Topolową. Mamy też Osiedle Kolejarz. Jak widać, miasto dba o swoje kolejowe tradycje.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto