Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrz surrealizmu, niespokojny duch. 30-lecie pracy twórczej Jarosława Kukowskiego

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Jarosław Kukowski znany i nieznany. W Fabryce Sztuk w Tczewie odbył się wernisaż wystawy, która stanowi podsumowanie 30-lecia pracy twórczej jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów.

Jubileusz pracy twórczej artysty w rodzinnym Tczewie

Wybór Tczewa na jubileuszową wystawę nie był oczywiście przypadkowy. To rodzinne miasto znakomitego artysty. Tu mieszka, tworzy, prowadzi szkołę malarską i własne atelier. Fabryka Sztuk to nie tylko miejsce z ogromną wystawienniczą salą, ale też placówka, która jest zaprzyjaźniona z twórcą.

- Jarosław Kukowski to polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych, właściciel atelier w rodzinnym mieście Tczewie, którego prace wystawiane były m.in. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego – Królikarni, salonach wystawienniczych Rempexu, a także w San Francisco, Nowym Jorku, Miami czy Los Angeles - mówiła w czasie otwarcia Alicja Gajewska, dyrektorka Fabryki Sztuk w Tczewie.

Nie da się zaszufladkować twórczości Jarosława Kukowskiego

Wystawa retrospektywna pokazuje w chronologicznym ujęciu efekty twórczości Jarosława Kukowskiego - jego czasowe inspiracje, stan ducha, zainteresowania, poszukiwania.

- We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, uznawanych za symboliczne, przesycony jest dramatyzmem i smutkiem. Pełne bólu zdeformowane postacie ludzkie oraz mityczne stwory ukazane są na tle surrealistycznych pejzaży. W następnym okresie Kukowski zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. Dominującym tematem jego obrazów stały się akty, lecz nawet tu odczuwalne jest piętno rozpadu i upływającego czasu. Prace te zostały namalowane w formie fresków niszczonych przez czas i odsłaniających znajdujące się pod nimi zupełnie inne obrazy. W kolejnej fazie twórczości Kukowski nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne - to celny opis twórczości Jarosława Kukowskiego z Galerii Quantum.

Ważniejsze cykle prac malarskich to: „Sny” „NieSny” „Freski” „Złota Seria” „Dotyk Człowieka” „Arrasy”. Seria „Memento” to czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów.

Wyjątkowa symbolika prac Jarosława Kukowskiego

- Mam pomysły na kilkadziesiąt nowych serii. To obrazy, instalacje, formy przestrzenne, zegary. Wracam do początków mojej twórczości. Nie chciałbym jednak zatrzymywać się dłużej przy jednym temacie. Dla mnie twórczość to ciągłe poszukiwania - powiedział nam Jarosław Kukowski.

- Jarek ma niesamowitą wyobraźnię. Nigdy w swojej twórczości nie stoi w miejscu. Przy każdym jego obrazie można stać kilka godzin i je odkrywać - mówi Andrzej Perzanowski, właściciel Sopockiej Galerii Sztuki.

- Znam twórczość Jarosława Kukowskiego od kilkunastu lat. To nie jest tylko artysta, to jest artysta geniusz. To co tworzy, płynie z jego serca. Tylko artyści są w stanie pokazać nam na obrazach wyjątkową przestrzeń, którą jesteśmy w stanie się zachwycić. Tam zachwyca każdy szczegół, bo każdy szczegół jest przemyślany. Jest wyjątkowa symbolika - mówi ks. Krystian Feddek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie i Kociewskiego Centrum Kultury.

Wystawa czynna będzie do 14 stycznia 2024 roku. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 10-16. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto