Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w powiecie tczewskim

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tczewie w 2023 r.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tczewie w 2023 r. UM w Tczewie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe obchodzone 1 marca. Ustanowił je Sejm ustawą, która weszła w życie w połowie lutego 2011 r. Dzień ten jest poświęcony pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

W Tczewie obchody zaplanowano 1 i 3 marca

1 marca o godz. 12 rozpoczną się uroczystości przy tablicy pamiątkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej (od strony ul. Kościuszki). Uczestnicy odśpiewają hymn państwowy oraz złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą.

Po części oficjalnej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dr Przemysław Ruchlewski wygłosi okolicznościowy wykład o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz niezłomnych tczewskich działaczach konspiracyjnych organizacji niepodległościowych.
3 marca o godz. 10 rozpocznie się w kościele NMP przy ulicy Rokickiej msza w intencji Ojczyzny. O godz. 11 przy Tczewskim Panteonie Katyńskim zostaną zapalone znicze, odbędzie się także modlitwa. O godz. 11.35 rozpocznie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (dystans mini - 196 metrów, a o godz. 12 dystans koronny - 1963 metry). Bieg odbędzie się na drodze krajowej nr 91 na odcinku od skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Kociewską i Gdańską do skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Jagiellońską w Tczewie.

Uczestnicy biegu otrzymają śpiewniki patriotyczne, puchary. Będzie także poczęstunek (kawa, herbata, ciasto).

Wilczym tropem. Gra miejska w Pelplinie

1 marca 2024 r. w Pelplinie, już po raz szósty, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowana zostanie gra miejska pod hasłem "Wilcznym tropem" (w godz. 9-13). Ma ona na celu uczczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, przybliżenie historii i losów działaczy podziemia antykomunistycznego, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczestników gry oraz zainteresowanie ich historią II Wojny Światowej i okresem powojennym.

Zadaniem uczestników gry będzie poruszanie się pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi zgodnie z otrzymaną mapą oraz zdobywanie punktów za wykonywanie zadań. Gra składa się z zadań i zagadek związanych tematycznie z Żołnierzami Wyklętymi, wojskiem oraz historią Pelplina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto