Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne mury obronne w Gniewie są w fatalnym stanie. Jest jednak światełko w tunelu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Pozostałości średniowiecznych murów w Gniewie są w bardzo złym stanie. Pochylają się, kruszą, zarastają, wypadają z nich cegły. Nawet tablice informujące o tym, że to zabytek, są zupełnie wytarte.

400 tysięcy złotych dotacji na mury w Gniewie

W tej sprawie pojawiło się małe światełko w tunelu. Gmina otrzyma 400 tysięcy złotych dotacji z rządowego programu odbudowy zabytków na rozpoczęcie prac. To niewielka kwota, uwzględniając potrzeby, ale zawsze pierwszy rok.

W 2023 roku samorząd w Gniewie zakończył siedmioletni program rewitalizacji części Starego Miasta. To były przedsięwzięcia inwestycyjne i społeczne. Przebudowano podziemną infrastrukturę oraz same ulice nadając im klimatyczny charakter, ale przede wszystkim poprawiając komfort życia mieszkańców. Na ten cel wydano kilkanaście milionów złotych (z dotacjami).

Czytaj także:

Fragmenty murów obronnych pochodzących z XIV i XV wieku nie były odnawiane, nie licząc bieżących napraw w niewielkim zakresie. Współcześnie gniewskie mury to taka mozaika. Nie dość, że w złym stanie, to jeszcze bardzo niejednolite (cegły, fugi). Trzeba dodać, że do średniowiecznych murów w większości "przyklejone" są prywatne posesje - domy, budynki gospodarcze, składowiska. W niektórych punktach nie jest to ekscytujący widok.

Gmina Gniew jest w trakcie opracowania projektu na mury

- Mur obronny ma zostać częściowo odrestaurowany, oczyszczony i pouzupełniane zostaną ubytki. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, która pozwoli na prowadzenie prac oraz określenie szczegółowo zakresu oraz długości odnawianego odcinka - mówi Joanna Kamińska, wiceburmistrz Gniewu.

A jak historycznie wyglądała budowa murów obronnych w Gniewie? Lokacja miasta to 1297 rok. Zakon krzyżacki zaczął budować mury w XIV wieku. Kontynuacja nastąpiła w XV wieku.

Miejskie mury obronne w Gniewie miały 750 metrów długości

Miejskie mury obronne miały 750 metrów długości. Do systemu fortyfikacyjnego dochodziło 16 prostokątnych baszt, dwie baszty okrągłe oraz cztery bramy.

Największe pozostałości murów zachowały się wzdłuż ulicy Górny i Dolny Podmur, a baszty przy ulicy Sobieskiego.

- Mury obronne Gniewu zostały wykonane z cegły, ale tak jak i inne tego rodzaju konstrukcje, umieszczono je na specjalnej ławie fundamentowej o wysokości około jednego metra, w której połączono nieregularne głazy kamienne z gruzem ceglanym. W murze zastosowano dwa typy wiązania cegieł - wendyjski i gotycki - czytamy na stronie miasta Gniew.

Skrzydła bram wykonane były z ciężkiego drewna dębowego, posiadały pokryte żelazem pale, które przy ówczesnych właściwościach broni wojennej świetnie się sprawdzały i stanowiły ochronę.

Zobacz także:

- W okolicy Bramy Malborskiej mur łączył się z obwarowaniami zamku. Obwarowanie to składało się z muru otaczającego plac zamkowy, po którego wewnętrznej stronie znajdowały się budynki gospodarcze. Stara Brama Młyńska od strony południowej i nowsza Brama Dybowska na północy, umożliwiały komunikację miasta z zamkiem, dostęp do młyna i połów ryb. Teren ogrodzony przez zamkowe mury tworzył plac zamkowy, w którego centrum wznosił się sam zamek chroniony przez głęboki wąwóz - czytamy na stronie miasta Gniew.

Pierwsze prace renowacyjne mają zostać wykonane w 2024 roku.

Zobacz zdjęcia średniowiecznych gniewskich murów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto