Tczew. To była dobra kadencja

Artykuł sponsorowany
Minione cztery lata to dla Tczewa i tczewian czas dużych zmian. Przybyły nowe inwestycje, zmienił się wizerunek miasta, zmienili się mieszkańcy – wprowadzony w tym roku budżet obywatelski pokazał, że tczewianie chcą decydować o swoim mieście.

10 najważniejszych przedsięwzięć, które zmieniły Tczew

● Zintegrowany węzeł transportowy

To jedna z największych inwestycji tej kadencji. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. „Węzeł” łączy transport autobusowy - miejski, pozamiejski i międzynarodowy, samochodowy, kolejowy. Wykonany został również parking na ok. 250 samochodów, system informacji dla podróżnych i zupełnie nowe rozwiązania drogowe. Atrakcyjności temu miejscu dodają inwestycje komercyjne – galeria handlowa i kino, a dodatkowym elementem promocyjnym stała się biało-czarna lokomotywa Republiki.

● Rewitalizacja Starego Miasta

To realizowany przez cztery i pół roku projekt dofinansowany z Unii Europejskiej. Powstały trzy szlaki – spacerowy, widokowy i forteczny, eksponujące najpiękniejsze i najciekawsze zakątki starówki. Wyremontowanych zostało 10 kamienic, w tym 5 mieszkalnych i 5 spełniających funkcje społeczne (świetlica środowiskowo-sąsiedzka, warsztaty terapii zajęciowej, Dom Organizacji Pozarządowych, miejsca wystaw i zajęć edukacyjnych realizowanych przez Fabrykę Sztuk). Stare Miasto to także miejsce plenerowych imprez, do których organizacji chętnie włączają się mieszkańcy (Święto Ulicy, festyny, jarmarki).

● Teraz Suchostrzygi

Po starówce przyszedł czas na Suchostrzygi . Na tym 16-tysiecznym osiedlu powstaje coraz więcej miejsc do rekreacji i wypoczynku. Suchostrzygi przestają być kojarzone z blokowiskiem i z sypialnią Tczewa. Systematycznie wzbogacany jest teren rekreacyjny przy ul. Żwirki – w tym roku pojawi się m.in. fontanna i nowy parking, jest też nowy deptak z kolejowymi atrakcjami, który łączy ul. Armii Krajowej i Topolową, przybywa siłowni pod chmurką i placów zabaw. Nowa nawierzchnia boiska przy ul. Kasztanowej poprawiła warunki do uprawiania sportu. Komunikację na osiedlu usprawnił 800-metrowy etap al. Kociewskiej (tzw. Nowosuchostrzycka) - nowoczesna ulica z miejscami parkingowymi, chodnikami, ścieżką rowerową.

● Sport dla wszystkich

Celem samorządu miasta tej kadencji było takie wzbogacenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, aby służyła ona wszystkim, nie tylko wyczynowcom. Szczególny nacisk położony został na sport szkolny. Nowe boiska są dostępne także po lekcjach. Zbudowane zostały dwa szkolne boiska lekkoatletyczne – przy Szkole Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 3 (jeszcze w trakcie modernizacji), nowe boisko zyskała Szkoła Podstawowa nr 5, a „Orlik” otwarty został przy SP 10. Wyremontowana została hala sportowa Pilawa, z której korzysta m.in. młodzież z Gimnazjum nr 2. Powstały też dwa boiska wielofunkcyjne - na os. Górki i na Bajkowym. Skatepark przy Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji zbudowany został przy merytorycznej współpracy ze zwolennikami ekstremalnej jazdy na rowerach i rolkach. Nowy pomost wioślarski przy stanicy harcerskiej i KKS Unia poprawił warunki uprawiania sportów wodnych. Coraz więcej mieszkańców korzysta z siłowni pod chmurką, powstają kolejne place zabaw, m.in. pięć w ramach programu „Radosna Szkoła” (przy SP 2, 5, 8, 10, i 12).

● Rodzina jest ważna

Od początku 2014 r. wprowadziliśmy Tczewską Kartę Rodziny Wielodzietnej. Upoważnia ona do korzystania z różnego rodzaju ulg w niektórych instytucjach i firmach usługowych te rodziny, które m mają troje lub więcej dzieci. Do połowy września wydaliśmy już ponad tysiąc kart dla ok. 200 rodzin. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, rodziny wielodzietne płacą również mniej za odprowadzanie odpadów. Jednym z efektów projektu rewitalizacji Starego Miasta było powołanie świetlicy środowiskowo-sąsiedzkiej. Świetlica zapewnia opiekę i ciekawe zajęcia najmłodszym mieszkańcom starówki i integruje lokalną społeczność. Świetlica została wyróżniona przez Parę Prezydencką w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny”.

● Mieszkańcy decydują

W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy budżet obywatelski. Okazał się pełnym sukcesem. Złożono aż 37 wniosków, głosował co szósty mieszkaniec Tczewa, co, zważywszy na ograniczenie wiekowe (podpisy mogli składać mieszkańcy od 16. roku życia), jest bardzo dobrym wynikiem. To pokazuje, że mieszkańcy chcą współdecydować o swoim mieście, dzielnicy, swojej ulicy i są aktywnymi partnerami dla samorządu. Mieszkańcy mieli do dyspozycji 500 tys. zł. W efekcie mamy nowe siłownie pod chmurką, wyremontowane chodniki przy ul. Jurgo i Wojska Polskiego, zrewitalizowaną ul. Królowej Jadwigi, nową nawierzchnię boiska przy ul. Kasztanowej, stojaki rowerowe, wiatę przystankową, a wkrótce 5 kolejnych placów zabaw. O tym, że mieszkańcy coraz bardziej interesują się swoim miastem świadczy też rosnąca frekwencja na różnego rodzaju debatach publicznych.

● Tczewianie na rowery

Tczew jest miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów. Budowane są kolejne ścieżki dla cyklistów - w ubiegłym roku wzdłuż nowego odcinka al. Kociewskiej (Nowosuchostrzyckiej), teraz - wzdłuż ul. Nowowiejskiej i drogi krajowej nr 91, a zaprojektowane są kolejne – m.in. wzdłuż ul. Gdańskiej aż po Bulwar Nadwiślański i wzdłuż ul. Jedności Narodu. Powstały wiaty rowerowe, stojaki. Bezpieczeństwu cyklistów służy też wprowadzona na Starym Mieście „strefa 30” ograniczająca prędkość w tej dzielnicy. Na Czyżykowie otwarta została rowerownia – miasto wyremontowało niewielki budynek oddając go w użytkowanie cyklistom. Tam mogą się spotkać i zająć naprawą lub konserwacją swoich jednośladów. Symbolem Tczewa jako miasta przyjaznego rowerzystom jest rowerowa choinka, która w grudniu montowana jest przed dworcem PKP.

● Ulgi dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy w związku z realizacją nowej inwestycji zwolnieni zostali z podatku od nieruchomości. Zwolnienie może być przyznane nawet na okres 7 lat. Aby ożywić tczewską starówkę, zwolnieni z podatku od nieruchomości zostali także właściciele lokali gastronomicznych na tym obszarze. Już widać pierwsze efekty - na starówce pojawiają się nowe bary i restauracje. Pomocą dla poczatkujących firm służy Dom Przedsiębiorcy i działający tam inkubator przedsiębiorczości.

● Szacunek dla tradycji

Wygląd Tczewa zmienia się również dzięki drobnym inwestycjom, które świadczą o tożsamości miasta i stanowią atrakcję dla mieszkańców i turystów. Jest wśród nich czarno-biała lokomotywa Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika - na terenie węzła transportowego. O kolejowych tradycjach miasta świadczy też deptak między ul. Armii Krajowej i Topolową – z semaforem, żurawiem wodnym, imitacją torowiska. Na pamiątkę kociewskiego regionalisty Romana Landowskiego, ustawiona została ławeczka przy ul. J. Dąbrowskiego. Po stacjonującej w Tczewie przez wiele lat jednostce wojskowej pozostała amfibia przy pl. Patriotów. Mural na ścianie budynku przy al. Zwycięstwa przypomina, że to z naszego miasta pochodził słynny fotografik Alfred Eisenstaedt. Charakterystyczna dla Tczewa jest rowerowa choinka i cztery pory roku – figurki, które co trzy miesiące zmieniają się na pl. Hallera.

● 19 hektarów na przyszłość

Ogromnym atutem dla rozwoju Tczewa są przejęte przez miasto tereny po dawnej jednostce wojskowej. To 19 hektarów położonych w centrum miasta. Trwają prace nad szczegółową koncepcją zagospodarowania terenu, który ma być motorem gospodarczym Tczewa, atrakcyjnym przede wszystkim dla mieszkańców, ale też dla przedsiębiorców i przyjezdnych. To teren, którym już interesują się inwestorzy.

APLA Wykorzystaliśmy możliwości
Mirosław Pobłocki- Prezydent Tczewa

- W ciągu czterech lat na inwestycje przeznaczyliśmy ok 120 mln. zł, prawie co czwarta złotówka pochodziła ze środków zewnętrznych – głównie z dotacji unijnych, ale korzystaliśmy też ze wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, z programów rządowych – tzw. schetynówek, czy „Radosnej Szkoły”. Staraliśmy się wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości, aby zwiększyć pulę środków na inwestycje.

Ta kadencja pozwoliła nam nie tylko zrealizować założone cele, ale także otworzyć się na kolejne wyzwania, na dalszy rozwój miasta. Ogromnym potencjałem dla przyszłego rozwoju Tczewa jest teren byłej jednostki wojskowej – 19 hektarów w centrum Tczewa. Trwają intensywne prace nad szczegółową koncepcją zagospodarowania tego obszaru, interesuje się nim wielu inwestorów. Dużo możemy zyskać również dzięki przynależności do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Nie chodzi tylko o bilet metropolitalny, którego wprowadzenia w Tczewie spodziewamy się już niedługo, ale przede wszystkim o Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Udział w ZIT powoli nam skorzystać z dodatkowych środków na inwestycje, poza tymi przeznaczonymi na realizację projektów w ramach kolejnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto