Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Uroczystości z okazji 100-lecia podniesienia bandery na STS "Lwów" - pierwszego statku szkoleniowego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Zbigniew Franczukowski polska-org.pl
100 lat temu, 4 września 1921 r. uroczyście poświęcono „Lwów”, pierwszy polski żaglowiec szkolny. W I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie, kultywującym tradycje pierwszej w Polsce szkoły morskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę podniesienia bandery na STS „Lwów” - pierwszego polskiego żaglowca szkolnego.

Przypomnijmy, 17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie, w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej. Zakupiono również trzymasztową fregatę, którą po remoncie przystosowano dla celów szkoleniowych. Tą jednostką był STS „Lwów”, nazwany przez Karola Olgierda Borchardta - „Kolebką nawigatorów”.

Jako pierwsza jednostka pod polską banderą "Lwów" w swych podróżach szkolno-handlowych odwiedził wiele portów Bałtyku, Morza Północnego, Śródziemnego, Czarnego oraz Atlantyku, wszędzie robiąc wrażenie wyglądem swoim i załogi, godnie reprezentując odrodzoną Polskę. Załoga żaglowca była w wielu portach zapraszana przez miejscowe władze na specjalnie dla niej wydawane przyjęcia.

Główną częścią współczesnej uroczystości było zawieszenie repliki bandery STS "Lwów", zafundowanej dla Szkoły przez Krzysztofa Dubrowa.
Podczas uroczystości dokonano również uroczystego aktu wodowania nowej książki pn. „Lwów”, Pierwszy w sztafecie” autorstwa prof. Daniela Dudy oraz śp. Zbigniewa Urbany'i.

Czym jest „wodowanie”? Wytłumaczył to zagadnienie dr Krzysztof Korda, członek Zarządu Powiatu oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie: Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego książki – pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru.

Uroczystego wodowania dokonała matka chrzestna - dyr. I LO w Tczewie Jadwiga Andrzejewska, odczytując akt chrztu:

„Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”.

100-lecie podniesienia bandery STS "Lwów" uhonorowano posadzeniem pamiątkowego dębu. Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie z lat 1930-1930, na grobie komandora Floriana Hłasko oraz tragicznie zmarłego ucznia Szkoły Morskiej Zbigniewa Piekarskiego.

Z tej okazji dzisiejszych uroczystości, na zaproszenie starosty tczewskiego - Mirosława Augustyna oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie - Jadwigi Andrzejewskiej odpowiedziało wielu znamienitych "ludzi morza":

w imieniu rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Prorektor ds. Studenckich, Dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG
dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes Polskiego Rejestru Statków
prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda, Uniwersytet Morski w Gdyni
kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej
dr hab. Marek Grzybowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego
inż. Lechosław Baar, Przewodniczący Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich

Przypomnijmy, że Szkoła Morska w Tczewie działała przez 10 lat, od 1920 roku i na trwałe wpisała się w historię grodu Sambora oraz całego powiatu. W 1930 roku placówka została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej. Natomiast dzisiaj, w jej dawnym budynku mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto